W czwartek, 3 września 2020 r. o godzinie 17.00, odbędzie się premiera kolejnej odsłony spektaklu „Tragedia Króla Ryszarda III” w reżyserii Grzegorza Falkowskiego. Odcinek pod tytułem „Gdy liście lecą” będzie dostępny na kanale YouTube Teatru Powszechnego w Warszawie przez tydzień, do 10 września, do godz. 22.00 (linki pojawią się w dniu premiery na stronie internetowej oraz facebookowym profilu Teatru).

ikona lupy />
Media

„Tragedia Króla Ryszarda III” to teatro-film inspirowany motywami z „Ryszarda III” Williama Shakespeare’a oraz obrazami natury. Jest tworzony w ramach programu „Powszechny online”, głównie za pomocą prób i nagrań przeprowadzanych dzięki komunikatorom internetowym, łączy formy etiudy filmowej i teatru internetowego.

ikona lupy />
Media

W spektaklu przenikają się dwie linie narracyjne – historie opisane przez Shakespeare’a oraz mijające pory roku i związane z nimi obrzędy. Rozgrywane w czterech ścianach intrygi i ambicje postaci oraz cykliczność czasu natury dopełniają się. Las rośnie i zarasta kości oraz puszki po piwie. Rzeka płynie i niesie do morza kolejne marzanny topione, by odpędzić Złego. Przewodnikiem jest pies, łącznik pomiędzy naturą i człowiekiem. Zło się wydarza, jest wyborem, przypływa i osadza się jak śmieci na dnie rzeki, ale nie zmienia jej biegu.

Prawo natury czy uwarunkowania społeczne? Instynkt czy moralność? Wola czy samowola? W „Tragedii Króla Ryszarda III” rodowe walki o tron, wojna domowa oraz wątki ekologiczne tworzą opowieść niezwykle aktualną w dobie pandemii (której czterysta lat wcześniej doświadczył kilkukrotnie sam Shakespeare, co znalazło odzwierciedlenie w jego późniejszych sztukach).

„Tragedia Króla Ryszarda III”

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Falkowski
muzyka i udźwiękowienie: Andrzej Kłak
zdjęcia: Grzegorz Falkowski
montaż: Anna Garncarczyk


obsada: Karolina Adamczyk (Lady Shore), Klara Bielawka (Królowa Elżbieta Grey), Arkadiusz Brykalski (Lord Szambelan Hastings), Michał Czachor (Książę Buckingham), Grzegorz Falkowski (Król Henryk VI Lancaster, Richmond), Anna Ilczuk (Królowa Małgorzata), Michał Jarmicki (Król Edward IV York), Andrzej Kłak (Ryszard York Książę Gloucester), Mateusz Łasowski (Biskup), Monika Mariotti – gościnnie (śpiew gardłowy, gra na khomus), Karina Seweryn (Anna), Oskar Stoczyński (George York Książę Clarence), Kazimierz Wysota (Burmistrz), gościnnie jako Czarny Pies – pies Wiesia