Pod nazwą "Play Kraków" powstała miejska platforma VOD, na której prezentowane będą spektakle teatralne, widowiska, koncerty i spotkania przygotowane przez krakowskie instytucje kultury. Dostęp do niej będzie możliwy od piątku 11 września.

Władze Krakowa zapowiadały budowę platformy w ramach programu "Kultura odporna" wiosną, gdy instytucje kultury zostały zamknięte dla publiczności z powodu pandemii koronawirus.

"Pandemia, której ostatnio doświadczamy zmieniła bardzo wiele rzeczy" – mówił w poniedziałek podczas prezentacji platformy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Ta nowa platforma z jednej strony daje możliwość, aby krakowianie mogli uczestniczyć w kulturze, z drugiej strony daje artystom szansę grania, występowania, w miarę normalnej pracy. Dzięki niej będziemy też tworzyć swego rodzaju archiwum najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie, które będą dostępne dla mieszkańców całej Polski" – powiedział prezydent.

Jak podkreślił pełnomocnik prezydenta ds. kultury Robert Piaskowski będzie to nowe, ważne narzędzie do popularyzacji dokonań miejskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Widzowie zobaczą spektakle teatralne, widowiska, koncerty, spotkania z artystami, lekcje muzealne, kuratorskie oprowadzania po wystawach. "Chcemy, aby platforma Play Kraków była symboliczną bramą do kultury Krakowa dla osób z dalszych miejsc w Polsce, którzy nie mogą tu przyjechać" – mówił Piaskowski. Dodał, że dla instytucji kulturalnych to szansa na poszerzanie publiczności.

Operatorem platformy jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jej przygotowanie trwało kilka miesięcy. "Już w tym momencie mamy na platformie wiele wydarzeń, które zostały zarejestrowane przed pandemią" – mówiła dyrektor KBF Izabela Helbin. Zaapelowała do organizatorów przedsięwzięć kulturalnych o współpracę.

Założenie konta na "Play Kraków" będzie darmowe. Za dostęp do części materiałów trzeba będzie wnieść niewielką opłatę.

Działanie platformy zainauguruje Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego 13. Off Camera, który w tym roku odbywa się online. Na "Play Kraków" będzie można oglądać filmy z nowego festiwalowego pasma, zatytułowanego "Co może przynieść nowy dzień".

"Play Kraków" będzie dostępna przez przeglądarki www oraz na dedykowanych aplikacjach w sklepach Google Play i AppStore.