Najnowszy album amerykańskiego pieśniarza Boba Dylana trafiła na półki sklepowe na całym świecie. Płytą "Tempest" Dylan wraca do formy sprzed lat.

Swój 35. z kolei album studyjny Bob Dylan zarejestrował w okresie styczeń-marzec w kalifornijskiej Santa Monica. Dziesięć kompozycji w stylistyce tradycyjnego folk-rocka prezentuje poziom godny jego największych dzieł pokroju "Highway 61 Revisited" czy "Blonde On Blonde". Artysta wznosi się przede wszystkim ponownie na wyżyny pisarskie - na płycie roi się od wymyślnych metafor, skomplikowanych gier słownych i sprytnych odniesień do twórczości jego kolegów po fachu.

W tytule płyty "Tempest" wielbiciele talentu Boba Dylana doszukiwali się ukrytego łącznika z ostatnią sztuką w twórczości Williama Szekspira "The Tempest" (ang. burza). Sam muzyk szybko ukrócił spekulacje, jakoby jego album miał być pożegnalnym. "U Szekspira jest "The Tempest", u mnie tylko "Tempest". Dwa różne tytuły." - skwitował w typowej dla siebie prześmiewczej manierze Dylan.

Film

Pierwszym singlem z płyty został utwór "Duquesne Whistle", do którego nakręcono intrygujący teledysk, będący połączeniem komediowego stylu Charliego Chaplina z estetyką filmów Martina Scorsese. Główną rolę w wideoklipie zagrał ceniony tancerz Daniel "Cloud" Campos.

Promocji płyty "Tempest" towarzyszyły przedpremierowe odsłuchy całego materiału w internecie oraz w sieci kawiarni Hard Rock Cafe. Tam też klienci mieli możliwość otrzymać fizyczny egzemplarz albumu. Wersja ekskluzywna płyty zawiera dodatkową miniaturowych rozmiarów książkę z unikalnymi zdjęciami Boba Dylana, które pojawiły się na okładce magazynu "Rolling Stone".

Bob Dylan urodził się w 1941r. jako Robert Allen Zimmerman. Porzuciwszy studia na Uniwersytecie w Minnesocie udał się do Nowego Jorku, gdzie zmienił prawnie nazwisko i podpisał kontrakt płytowy. Sławę zdobył w latach 60. protest-songami typu "Blowin' In The Wind" oraz pieśniami konfrontacyjnymi pokroju "Like A Rolling Stone". Muzyk nagrywa głównie płyty w duchu folkowych tradycji, ale czerpie też z bluesa, country, gospel czy rock'n'rolla.

Jego twórczość nagrodzono 11 statuetkami Grammy oraz Oscarem. Poza muzyką Bob Dylan para się malarstwem oraz rysunkiem. Albumy z jego pracami ukazały się odpowiednio w 1994r. i 2007r. Jury przyznające Nagrodę Pulitzera wyróżniło artystę w 2008r. specjalną statuetką za jego poetyckie teksty piosenek, które wywarły znaczący wpływ na muzykę popularną i kulturę amerykańską. W maju tego roku prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama odznaczył Boba Dylana Prezydenckim Medalem Wolności za wybitne dokonania na polu krzewienia kultury amerykańskiej.