Płytę "The Last Set - Live At The A-Trane" firmują dwa nazwiska: Leszek Możdżer i Walter Norris. Materiał na krążku jest zapisem koncertu na dwa fortepiany, jaki odbył się 2 listopada 2008 r. w berlińskim klubie jazzowym "A-Trane. Wśród ośmiu kompozycji pojawia się 6 autorskich oraz 2 covery - "Spider Web" z repertuaru Aladara Pege i "Nefertiti" Wayne'a Shortera. "Ten występ nie był dla mnie łatwym przedsięwzięciem ze względu na nowy repertuar oraz radykalny pianistyczny język partnera, ale zarówno dla nas jak i dla publiczności okazał się wyjątkowym przeżyciem" wspomina Leszek Możdżer. Kunszt wykonawczy obydwu pianistów przenika się idealnie i uzupełnia, tworząc symbiozę nieczęsto osiąganą podczas spotkań dwóch indywidualności na jednej scenie.
Brytyjski muzyk Fink, który niedawno wsławił się wydaniem swojego koncertu w formie aplikacji na iPada, prezentuje tym razem słuchaczom wybór nagrań dokonanych na żywo na klasycznym nośniku kompaktowym. Album "Wheels Turn Beneath My Feet" zawiera 13 utworów zarejestrowanych w Kopenhadze, Londynie, Amsterdamie, Wiedniu, Paryżu, Lyonie i Pradze podczas trasy koncertowej promującej album artysty "Perfect Darkness". Od strony edytorskiej najnowsze wydawnictwo Finka powinno trafić w gusta najbardziej wymagających fanów - płytę uzupełniono książką, będącą swoistym dziennikiem podróży muzyka. Polscy słuchacze już wkrótce będą mogli porównać kondycję Finka na płycie "Wheels Turn Beneath My Feet" z faktyczną prezencją sceniczną - muzyk wystąpi 15 listopada w warszawskiej Stodole.
Obchodząca w tym roku jubileusz 25-lecia kariery artystycznej Kylie Minogue przygotowała płytę z największymi przebojami w aranżacjach na orkiestrę. Spośród szesnastu piosenek nagranych w słynnym studiu Abbey Road wyróżniają się przede wszystkim uwielbiane przez fanów ballady "Confide In Me" oraz "Finer Feelings", w których głos Kylie brzmi pewniej niż kiedykolwiek wcześniej. Dyskotekowe utwory pokroju "Better The Devil You Know" czy klasyczny już "Can't Get You Out Of My Head" zyskują na ekspresji i uwydatniają swoją melodykę, ukrytą dotychczas w rozbudowanych studyjnych aranżacjach. Największą niespodzianką płyty "Kylie - The Abbey Road Sessions" jest udział Nicka Cave'a w słynnej "morderczej balladzie" pt. "Where The Wild Roses Grow". Minogue i Cave spotkali się w studiu po raz pierwszy od czasów oryginalnego nagrania w 1995 r.
Z okazji 45. rocznicy wydania jednej z najważniejszych płyt w historii alternatywnego rocka, debiutanckiej płyty formacji Velvet Underground, wytwórnia Polydor wznawia słynny album z dodatkiem kilkudziesięciu niepublikowanych nagrań. Sześciopłytowy box zawiera nie tylko cyfrowo odnowiony oryginalny album, ale również materiał z koncertu z 1966 r., wersje demonstracyjne wybranych piosenek, nagrania z pierwszych prób we wnętrzach studia Andy'ego Warhola - autora pamiętnej okładki płyty, przedstawiającej banana w estetyce pop-artu oraz 88-stronicową książkę z esejem biograficznym oraz selekcją zdjęć.
Amerykańska supergwiazda pop-country Taylor Swift proponuje album skąpany w zmysłowej czerwieni. Płyta "Red" to 16 nowych utworów, który sama artystka określa mianem kroniki zawodów miłosnych. Opowieściom 22-letniej piosenkarki towarzyszą gitarowe aranżacje, które dryfują momentami w stronę indie rocka. Promujące krążek nagranie "We Are Never Ever Getting Back Together" zaintrygowało fanów Taylor Swift; artystka nie zdradziła jednak, którego ze swoich licznych byłych narzeczonych miała na myśli pisząc tę piosenkę. Niewykluczone, że za kilka miesięcy Taylor wyda reedycję płyty z dodatkowym utworem opisującym jej niedawne rozstanie z Connorem Kennedym, wnukiem senatora Roberta Kennedy'ego.
Głos trip-hopowej formacji Morcheeba powraca z trzecią solową płytą. Zjawiskowa Skye na krążku "Back To Now" ponownie daje się ponieść emocjom przy wtórze elektronicznych bitów, ale materiał jako całość jest bardziej surowy od jej poprzednich propozycji. Na pierwszy plan wysuwa się niepowtarzalny, eteryczny wokal Skye. Oszczędne aranżacje są dziełem Stephena Fitzmaurice'a, nagrodzonego Grammy producenta Depeche Mode i Stinga. Kompozycje, w tym zwiastująca album piosenka "Featherlight" wyszły spod pióra samej wokalistki i jej męża, basisty Stevena Gordona. Z Morcheebą czy bez, Skye wciąż pozostaje niekwestionowaną królową brytyjskiej wokalnej sceny elektronicznej.
Niecodzienną płytę bożonarodzeniową nagrała Colbie Caillat. Krążek "Christmas In The Sand" to - zgodnie z tytułem - piosenki świąteczne, które zamiast zostać tradycyjnie przyprószone śniegiem, zostały unurzane w gorącym plażowym piasku. "Święta Bożego Narodzenia oznaczają rodzinę i tradycję, ale kiedy dorasta się w Kalifornii mogą też oznaczać słońce i dzień spędzony na plaży" - przekonuje wokalistka. Colbie Callait sięgnęła po zestaw piosenek, stanowiących kanon amerykańskiej muzyki świątecznej, m.in. "Santa Claus Is Coming To Town" i "Winter Wonderland" oraz nagrała 4 autorskie kompozycje. Płytę wyprodukował ojciec artystki, Ken Caillat.