Niemiecka gwiazda muzyki elektronicznej, zespół Kraftwerk zagra 28 czerwca 2013 roku w ramach Malta Festival Poznań - poinformowało w piątek biuro prasowe festiwalu. Będzie to pierwszy i jedyny koncert 3D tej grupy w Polsce.

Tematem wiodącym przyszłorocznego Malta Festival Poznań, który odbędzie się między 24 a 29 czerwca 2013 roku będzie relacja człowiek-maszyna.

"Maltański koncert grupy nie jest przypadkiem; jest to zespół, którego twórczość doskonale wpisuje się w temat przewodni przyszłorocznego festiwalu. Kraftwerk, który był pionierem w wykorzystywaniu +maszyn+, takich jak syntetyzatory, komputery czy własnego projektu vocodery, jest swego rodzaju ikoną" - poinformowało biuro prasowe festiwalu.

Przyszłoroczny koncert na terenie Starej Gazowni w Poznaniu ma być adaptacją projektu grupy, przygotowanego dla nowojorskiego Museum of Modern Art, gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D, prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych grupy Kraftwerk. Kuratorem festiwalu będzie Romeo Castellucci.

Kraftwerk to zespół niemiecki, założony w 1970 r. przez Floriana Schneidera i Ralfa Huttera, znany ze swoich odkryć na polu eksperymentalnych syntetycznych brzmień. Uznawany jest za twórcę nowego języka muzycznego. Odegrał istotną rolę nie tylko w rozwoju muzyki elektronicznej, ale również takich gatunków jak synth pop, elektrofunk, hip hop, techno, industrial, new wave i im pokrewnych.

Do inspiracji twórczością Kraftwerka przyznają się tak różnorodni muzycy i zespoły jak David Bowie, Joy Division, New Order, Ultravox, The Human League, Depeche Mode i OMD.