Uważana za jedną z najważniejszych formacji britrockowych, grupa Blur zagra dla polskich fanów na przyszłorocznej edycji festiwalu Opener. Będzie to pierwsza wizyta autorów przeboju "Boys And Girls" w naszym kraju.

Zespół Blur, pod wodzą charyzmatycznego Damona Albarna zaplanował na rok 2013 udział w trzech festiwalach muzycznych. Jednym z nich będzie Open'er odbywający się co roku w Gdyni.

Organizatorzy nie kryją dumy z pozyskania zespołu jako jednej z gwiazd imprezy. "Ich występy zawsze zbierają najlepsze recenzje, a ugruntowana pozycja w ścisłej czołówce światowych gwiazd alternatywnego rocka pozwala im budzić ciągłe zainteresowanie i to mimo braku nowego albumu" - czytamy w komunikacie prasowym agencji Alter Art, organizującej Open'er Festival.

Fani Blur, poza nabyciem biletu na występ ulubionej grupy, będą mogli umilić sobie okres oczekiwania na przyszłoroczny koncert najnowszym wydawnictwem "na żywo" pt. "Parklive". Wydawnictwo jest zapisem koncertu, który zespół Blur zagrał w londyńskim Hyde Parku z okazji ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku.

Kolekcjonerski zestaw "Parklive" zawiera nagranie ilustrujące przebieg całego koncertu na płytach CD i DVD, jak również dwa dodatkowe krążki z utworami wykonywanymi przez Blur podczas ich letniego tournee. Oprócz płyt, zestaw obejmuje także liczącą 60 stron księgę fotografii w twardej oprawie.

Pierwsza pula biletów na Open'er Festival już trafiła do sprzedaży, podczas gdy wydawnictwo koncertowe "Parklive" fani będą mogli nabyć w Polsce od 26 listopada.

Zespół Blur założony został w Colchester w 1989 roku. Grupa debiutowała w 1991 r. płytą "Leisure". Przez kilka pierwszych lat działalności grupa Blur kojarzona była głównie z nurtem britpop. Później zespół zaczął tworzyć w estetyce indie-rocka. Działalność grupy uległa zawieszeniu w 2003 r. z powodu zaangażowania się frontmana Damona Albarna w inne projekty, m.in. w zespół Gorillaz. Reaktywacja nastąpiła w 2009 r. Blur został uhonorowany nagrodą Królowej Brytyjskiej za rozpowszechnianie kultury brytyjskiej.