Kwartet dowodzony przez amerykańskiego saksofonistę Raviego Coltrane'a wystąpi w sobotę 24 listopada w warszawskim Teatrze Capitol. Koncert odbędzie się w ramach 54. edycji festiwalu Jazz Jamboree.

Ravi Coltrane dorastał w muzycznym domu, jako syn Johna i Alice Coltrane'ów. Jego ojciec był jednym z najbardziej wpływowych saksofonistów jazzowych w historii gatunku, matka wybitną pianistką. Imię otrzymał na cześć indyjskiego kompozytora i wirtuoza gry na sitarze Raviego Shankara.

Gdy Ravi miał dwa lata, jego ojciec zmarł na skutek długiej choroby nowotworowej. Wychowany przez matkę, interesował się muzyką od najmłodszych lat, jednak jazzem zajął się dopiero po 20. urodzinach.

Karierę muzyka rozpoczął od współpracy z Elvinem Jonesem - jednym z najwybitniejszych perkusistów jazzowych i członkiem zespołu Johna Coltrane'a. Następnie poznał saksofonistę Steve'a Colemana, zaangażowanego w ruch artystyczny M-Base, tworzący w oparciu o kompozytorskie pomysły takich muzyków jak Charlie Parker i John Coltrane. Muzycy związani z ruchem należą do wielkich improwizatorów i słyną z konstruowania niemożliwych do przewidzenia innowacji rytmicznych. W tym okresie występował u boku takich artystów jak Herbie Hancock, Carlos Santana, Branford Marsalis czy kolejnego muzyka związanego z jego ojcem, pianisty McCoy Tynera.

W 1998 roku Ravi Coltrane zadebiutował płytą "Moving Pictures". Krytyka natychmiast zaczęła porównywać go z ojcem. Na debiutanckim krążku obok autorskich kompozycji znalazły się utwory Horace'a Silvera, McCoya Tynera i Joe Hendersona. Kolejne prace Coltrane'a - "From the Round Box" (2000), "Mad 6" (2002), "Blending Times" (2009) - zostały ciepło przyjęte przez publiczność i krytykę. W nagraniach saksofonistę wspomógł m.in. trębacz Ralph Alessi. Swoje własne utwory przeplatał klasyką jazzowej tradycji - kompozycjami Theloniousa Monka, Wayne'a Shortera i Ornette'a Colemana.

W 2005 roku Coltrane, jako członek amerykańskiej delegacji jazzowej, przybył do Indii, gdzie występował na koncertach charytatywnych. Spotkał się również z muzykiem, po którym otrzymał imię - Ravim Shankarem. Przystępując do zaimprowizowanego jam session, przyznał: "Jestem trochę zdenerwowany stojąc przy mistrzu".

W 2008 roku Ravi Coltrane został zaangażowany do grupy The Blue Note 7, septetu założonego by uczcić 70. rocznicę powstania wytwórni Blue Note. Zespół wykonywał najsłynniejsze utwory z katalogu Blue Note'u, m.in. Arta Blakeya, Wayne'a Shortera i Johna Coltrane'a.

Dziś Ravi Coltrane nie jest rozpoznawalny tylko jako "syn Johna Coltrane'a" ale jako indywidualność artystyczna o wyrazistym stylu. W zawodzie muzyka pracuje już dłużej niż jego słynny ojciec. Saksofonista ma w swoim dorobku sześć płyt. Ostatnia z nich, "Spirit Fiction" została wydana w 2012 roku.

W tym roku Jazz Jamboree odbywa się po raz 54. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1958 roku jako "Jazz 58", po czym przyjęła nazwę Jazz Jamboree. Festiwal urósł do rangi jednego z największych w Europie. W jego ramach w Warszawie wystąpili m.in. Miles Davis, Thelonious Monk, Sonny Rollins, Dizzy Gillespie i Ella Fitzgerald.