Tydzień dla fanów rocka. Najnowsze albumy studyjne wydają Eric Clapton i The Strokes. Przypominają o sobie Pudelsi wydawnictwem kompilacyjnym, zaś Iron Maiden wznawia swój słynny koncert sprzed lat. Pojawia się reedycja jedynej płyty zespołu Opera.

Na swoim 21. albumie studyjnym Eric Clapton postanowił zmierzyć się z kompozycjami, które uformowały jego artystyczną osobowość. Od nostalgicznych standardów z lat 30., poprzez reggae i soul, aż po klasycznego rocka, każda z wybranych na płytę "Old Sock" kompozycji reprezentuje poszczególne etapy poznawania muzyki przez artystę, który dziś należy do światowej czołówki. Na krążku obok "utworów przeszłości" jest także miejsce dla dwóch nowych autorskich kompozycji samego Claptona ("Gotta Get Over" i "Every Little Thing").

W studiu 67-letni gwiazdor otoczył się grupą znakomitych muzyków. Poza swymi wieloletnimi współpracownikami - Stevem Gaddem, Williem Weeksem i Chrisem Staintonem, na albumie "Old Sock" usłyszeć można głosy i instrumenty należące do: Chaki Khan, J.J. Cale'a, Steve'a Winwooda oraz Paula McCartneya.

Premiera płyty "Old Sock" inauguruje obchody 50-lecia pracy artystycznej Erica Claptona, które przeniosą się do hal koncertowych na całym świecie. Wielka jubileuszowa trasa koncertowa nie ominie Polski - muzyk zagra 7 czerwca w łódzkiej Atlas Arenie.

Zespół The Strokes, uznany przed laty za "zbawców współczesnej sceny alternatywnej" proponuje swój szósty album studyjny. Krążek "Comedown Machine" wpisuje się w dotychczasową estetykę dokonań formacji i jednocześnie zahacza o styl solowych nagrań lidera formacji - Juliana Casablancasa. Fascynacja wokalisty własnymi możliwościami głosowymi słyszalna jest niemal w każdym utworze. Casablancas śpiewa falsetem, próbuje modulować głos tak, by jeszcze lepiej oddać emocjonalny ładunek piosenek. Jedenaście premierowych utworów twórców kultowej dziś płyty "Is This It" - choć zaaranżowane na gitary i perkusję - są w istocie zgrabnymi piosenkami popowymi. Nie jest to w żaden sposób ujma dla statusu The Strokes jako gwiazdy alternatywnego rocka, a jedynie świadectwo ich kompozytorskich umiejętności.

Z okazji obchodów 25-lecia swego istnienia, legenda polskiej sceny - zespół Pudelsi wydaje kompilację "Rege Kocia Muzyka - Best Of Pudelsi". Już sam tytuł płyty jest wskaźnikiem tego, jakie piosenki wypełniły zestaw. Na krążku znalazły się nagrania w stylu reggae, jakie zespół zarejestrował w swojej historii z różnymi - zawsze wyjątkowymi i charyzmatycznymi - wokalistami i wokalistkami. W poszczególnych piosenkach usłyszeć można Korę, Dziun, Macieja Maleńczuka, Macieja Miecznikowskiego, Szymona Goldberga, czy obecnego etatowego wokalistę Pudelsów - Piotra Forysia. Składanka "Rege Kocia Muzyka - Best Of Pudelsi" to - zdaniem wydawcy - elementarz polskiej alternatywy, ze wspaniałymi melodiami i tekstami, w których surrealistyczne poczucie humoru nie jest niczym nadzwyczajnym. Zebrane na płycie dwadzieścia jeden utworów to swoista lekcja polskiej sceny niezależnej.

Zasłużona brytyjska formacja Iron Maiden tuż przed rozpoczęciem europejskiej trasy koncertowej, podczas której zaprezentuje fanom odświeżoną wersję przedstawienia "Maiden England", wydaje oryginalny film z 1988 roku na DVD. Dwupłytowe wydawnictwo zawiera pełen zapis koncertu zagranego w Birmingham oraz szereg dodatków. Fani po raz pierwszy otrzymują możliwość zobaczenia trzech bisów, jakie wówczas wykonał zespół - "Running Free", "Run To The Hills" i "Sanctuary". Ponadto zestaw uzupełniony jest o dwa filmy dokumentalne.

Uznawany dziś za klasyczny koncert Iron Maiden z 1988 roku dostępny jest nie tylko w wersji filmowej, ale również dźwiękowej - na podwójnej płycie kompaktowej oraz winylowej. Projekcja "Maiden England" powinna umilić polskim fanom okres oczekiwania na lipcowe koncerty grupy. Iron Maiden zagrają zagra 3 lipca w łódzkiej Atlas Arenie i dzień później w Ergo Arenie w Gdańsku.

Gratka dla fanów polskiego rocka. Na płycie kompaktowej po raz pierwszy ukazuje się wspólne dzieło muzyków Republiki (Paweł Kuczyński, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesieski) i późniejszego wokalisty Wilków - Roberta Gawlińskiego. Na jedynym albumie "supergrupy" Opera pojawiają się utwory zarejestrowane w latach 1987-88 i opublikowane pierwotnie na kasecie magnetofonowej dwa lata później. Wszystkie kompozycje są dziełem zespołowym, natomiast teksty napisał Robert Gawliński. W piosenkach pojawiają się wątki biblijne, walka żywiołów, wojna dobra ze złem. Nad brzmieniem reedycji krążka "Opera" czuwał jeden najwybitniejszych polskich realizatorów dźwięku, wielokrotnie nagradzany Fryderykami: Leszek Kamiński.