Nowa płyta tria polskiego pianisty jazzowego Artura Dutkiewicza pt. „Traveller” ukaże się w piątek 21 kwietnia. Dwa dni później odbędzie się koncert premierowy w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Media

Album „Traveller” zawiera nowe kompozycje znanego pianisty i kompozytora Artura Dutkiewicza. W nagraniu płyty uczestniczyli: Michał Barański, kontrabasista i grający na perkusji Łukasz Żyta – znakomici muzycy, z którymi Artur Dutkiewicz współpracuje od wielu lat.

"+Traveller+ jest najdłuższą podróżą - z głowy do serca, jest podróżą wewnętrzną. Wiele jeżdżę po świecie; koncertowałem w Australii, Nowej Zelandii, Chinach, ale to były podróże +zewnętrzne+, w świecie realnym, a moje nowe kompozycje, utrwalone na tej płycie, to sprawa wewnętrznych emocji, choć przecież w pewien sposób wynikających z autentycznych doświadczeń podróżnika” - powiedział PAP pianista.

Na płycie zostało nagranych 11 utworów. Powstały - jak zaznaczył muzyk - w ostatnich dwóch latach. Niektóre z nich noszą lakoniczne tytuły, np. "Ra", "Ma". Jak powiedział Dutkiewicz, to skróty słów pochodzących z sanskrytu. Muzyk dodał, że uprawia jogę i brzmienie pewnych słów jest pomocne w wykonywaniu ćwiczeń, a ponadto, mają one "swoją urodę muzyczną". Ale są też kompozycje o tytułach bardziej swojskich, jak np. „Pińczów Mazurka”. „To ślad z mojej biografii, pochodzę bowiem z Pińczowa” – wytłumaczył pianista. „Traveller” łączy elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej.

Artur Dutkiewicz jest laureatem konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar” a także finalistą Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r.

Koncertował ze uznanymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: z Tomaszem Szukalskim, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Carlosem Johnsonem.

Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Z racji tych zagranicznych koncertów nazywany bywa „ambasadorem polskiego jazzu”. W ostatnich kilku latach wystąpił w ponad 50 krajach; od USA przez Europę po Chiny i Australię.

W 2011 roku Artur Dutkiewicz zagrał na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i wykonał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprianem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 25 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

W 2015 roku zespół Artur Dutkiewicz Trio odbył trasę̨ koncertową m.in. w Australii i Nowej Zelandii, występując tam na największych jazzowych festiwalach. W maju 2017 r. Trio Dutkiewicza będzie koncertowało w Kanadzie, USA i Danii.

Premierowy koncert „Traveller”, który odbędzie się 23 kwietnia w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7, będzie transmitowany w Programie III PR.