Martha Argerich, David Krakauer, Michael Guttman, Jing Zhao, Sinfonia Varsovia znaleźli się wśród artystów, którzy wystąpią podczas POLIN Music Festival: Roots'n'Fruits. Festiwal poświęcony twórczości żydowskich kompozytorów, odbędzie się w Audytorium Muzeum POLIN w dniach 16-18 lutego.

POLIN Music Festival otworzy koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Bar Avni. Izraelska dyrygentka jest laureatką drugiej nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Współpracuje m.in. z Neue Philhamonie w Hamburgu, Bergische Symphoniker oraz Israeli Philharmonic Orchestra.

Sinfonii Varsovii towarzyszyć będą soliści: Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela) i David Krakauer (klarnet). Wieczór rozpocznie uwertura "Oberon" Carla Marii von Weberna. W programie wieczoru znalazł się także koncert skrzypcowy Noama Sheriffa, "Ma vlast" Bedricha Smetany, "Kol Nidrei" Maxa Brucha, a na finał wykonanie "Koncertu na klarnet klezmerski" Wlada Marhuletsa.

Jak zapewniają organizatorzy, impreza będzie próbą odpowiedzi na pytania o to czym jest muzyka żydowska; co znaczy żydowska tożsamość dla współczesnych kompozytorów i wykonawców oraz gdzie splatają się korzenie współczesnej muzyki izraelskiej i polskiej. Kuratorami festiwalu są Michael Guttman i Kajetan Prochyra.

Drugi dzień festiwalu to trzy koncerty muzyki kameralnej zatytułowane "Skrzypek schodzi z dachu". Tego dnia warszawski kolektyw Hashtag Ensemble wykona program złożony z utworów młodych kompozytorów: Aviy Kopelman, Yaira Klartaga, Matthew Shlomowitza i Judda Greensteina. Utwór tego ostatniego kompozytora - "The Jewish Pope" - wspólnie z Hashtag Ensemble wykonają David Krakauer i Kathleen Tagg.

W programie znalazła się również muzyka amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia – "New York Counterpoint" Steve'a Reicha, "Ebuhuel" i "Parzial" Johna Zorna oraz kompozycje samego Krakauera. Muzyka zabrzmi w wykonaniu nowego duetu, który klarnecista tworzy wspólnie z pochodzącą z RPA pianistką Kathleen Tagg.

Wieczorem na scenie Muzeum POLIN pojawi się Martha Argerich - ikona muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 r. pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach. Z upodobaniem wykonuje też muzykę kameralną. Argerich była wielokrotnie wyróżniana najbardziej prestiżowymi laurami w tym przyznawanym przez rząd francuski Officier de l'Ordre des Arts et Lettres, Commandeur de l'Ordre des Arts et des Lettres czy Medalem Wschodzącego Słońca, przyznawanym przez Cesarza Japonii. W grudniu 2016 roku z rąk prezydenta Baracka Obamy Argerich odebrała medal Kennedy Center Honors. W Muzeum POLIN na scenie towarzyszyć jej będą przyjaciele – Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela), Akane Sakai (fortepian) a także córka artystki Anne Catherine Dutoit, która wygłosi słowo wstępne. W programie kompozycje Ernesta Blocha, Fryderyka Chopina, Szymona Laksa, Witolda Lutosławskiego, Dymitra Szostakowicza i Karola Szymanowskiego.

Trzeci dzień POLIN Music Festiwalu odbędzie się pod hasłem "Żydowskie tango". Jak zapewniają organizatorzy, będzie to spotkanie z tangiem w różnych, czasem nieoczywistych odsłonach. Obok muzyki klasycznej, to właśnie tango jest pasją inicjatora POLIN Music Festivalu – Michaela Guttmana. Skrzypek zaprosił do Warszawy swoich przyjaciół z Brukseli: Aleksandra Gurninga (fortepian), Lysandre Donoso (bandoneon) i Ariela Ebersteina (kontrabas).

Alexander Gurning jest dzieckiem emigrantów z Polski i Indonezji. Po ukończeniu Królewskiego Konserwatorium w Brukseli kontynuował naukę u mistrzów pianistyki w konserwatorium w Moskwie. Koncertuje na całym świecie – w tym na festiwalach w Tanglewood, Verbier Festival czy Porgetto Martha Argerich w Lugano. Obok repertuaru klasycznego Gurning zafascynowany jest tangiem. Jest założycielem cenionego zespołu Soledad. Na scenie Muzeum POLIN wspólnie z Michaelem Guttmanem poprowadzą podróż z Polski przez Europę aż na milongi w Buenos Aires.

Inicjatorem festiwalu Roots’n’Fruits jest skrzypek i popularyzator muzyki izraelskiej na świecie Michael Guttman. Organizatorem koncertu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a współorganizatorem Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Bilety na POLIN Music Festival dostępne są w internetowym systemie sprzedaży www.bilety.polin.pl oraz w kasach muzeum.