Liryczne teksty, znakomita muzyka fortepianowa i akordeonowa znalazły się na nowej płycie muzyków jazzowych Agnieszki Wilczyńskiej i Andrzeja Jagodzińskiego. Premiera albumu "Wilcze jagody" - w środę.

Agnieszka Wilczyńska, wokalistka uhonorowana złotymi płytami oraz Fryderykiem 2016 za płytę "Tutaj mieszkam" do tekstów Wojciecha Młynarskiego wydała nowy album zatytułowany "Wilcze jagody".

Na płycie Wilczyńskiej towarzyszy wybitny pianista Andrzej Jagodziński. "Z Andrzejem Jagodzińskim współpracujemy już od piętnastu lat, dobrze nam się grywa i bywa ze sobą. Nagraliśmy kilka płyt i zrealizowaliśmy kilka tzw. projektów w rozmaitych konfiguracjach: w większych i mniejszych składach, począwszy od trio, poprzez kwartety smyczkowe, orkiestry smyczkowe. A teraz pojawiła się nasza pierwsza płyta nagrana w duecie" - podkreśliła w rozmowie z PAP wokalistka. "Praca nad nią trwała półtora roku, nagranie - cztery dni" - dodała.

Wilczyńska zaznaczyła, że autorem wszystkich kompozycji i aranżów jest Andrzej Jagodziński. "Andrzej wyciągnął z szuflady swoje wcześniejsze kompozycje, dopisał kilka następnych i powstało 11 utworów, dokładnie tyle samo, ile znalazło się na mojej poprzedniej płycie +Tutaj mieszkam+" - powiedziała.

Jak dodała, kiedy była gotowa muzyka, zaprosiliśmy do współpracy autorów tekstów – "wspaniałą poetkę Wiesławę Sujkowską, Stanisława Tyma, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka". "Jestem dumna i szczęśliwa z tego powodu, że obok utworów takich artystów znalazł się i jeden mój tekst - +Ocean dobrych słów+" - mówiła Wilczyńska.

O charakterze płyty w dużej mierze decydują pełne liryzmu teksty, takie jak np. "Odszukaj mnie" Sujkowskiej, "By nie było żal" Poniedzielskiego, "Grafit" Tyma.

"Jest to poezja śpiewana, utrzymana w harmonii jazzowej, melodie są subtelne i romantyczne, tak jak to potrafi napisać Andrzej, w którego muzyce jest jest energia, są emocje, ale też jest wiele liryzmu i romantycznej nuty" - powiedziała wokalistka.

Na płycie znalazł się m.in. utwór utrzymany w klimacie bachowskim, w którym motywy improwizowane i wokalne występują w dialogu z fortepianem. "Wiesia Sujkowska napisała doń tekst +Walczyk mistrza Jana Sebastiana+ z pięknym wersem +zebrane z gwiezdnych dróg/ naręcze srebrnych fug+. Jest też drugi pełen liryzmu utwór +Jak spał Szekspir+ do tekstu Tyma. A więc mamy dwa romanse: jeden z Bachem, drugi z Szekspirem" - powiedziała artystka.

"Songi te skojarzyłem z ujmującymi szlachetną prostotą pieśniami romantycznych polskich kompozytorów romantycznych, które od pierwszego słuchania ujmowały szczerością przekazu i bezpośrednio trafiały do serc słuchaczy" - ocenił piosenki Wilczyńskiej krytyk muzyczny Adam Rozlach. Według niego składają się one z "prostego fortepianowego wstępu, jak u Chopina, Moniuszki czy Karłowicza, a potem klamry zamykającej całość".

Płyta powstała w Studiu Realizacji Myśli Twórczych, a jej "motorem sprawczym był Piotr Semczuk, nasz przyjaciel i realizator" - zaznaczyła Wilczyńska. "Piotr miał duży wkład, jeśli chodzi o brzmienie całej płyty; nagranie i zmiksowanie duetu jest bowiem dużo trudniejsze niż miksowanie nagrań zespołu np. z udziałem perkusji, fortepianu, kontrabasu. Podobnie znaczący wkład w powstanie nagrania miała Aneta Łastik, wspaniała wokalistka, niegdyś znana interpretatorka Okudżawy, a moja asystentka i nauczycielka" - dodała wokalistka.

Agnieszka Wilczyńska (ur. w 1974 r.) według Jazz Top, ankiety magazynu muzycznego "Jazz Forum", od kilku lat uznawana jest za jedną z czołowych wokalistek jazzowych w Polsce. Jest absolwentką Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jest laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.

Na swoim koncie ma dwie złote płyty: "Pogadaj ze mną" (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski) oraz "Krzysztof Komeda" z serii Wielcy Kompozytorzy Filmowi.

Występowała m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej.

Jest wykładowcą śpiewu na wydziale jazzowym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Najbliższe koncerty prezentujące program z płyty "Wilcze jagody" odbędą się: 25 października w Technoparku w Szczecinie ( Miasto Szczecin współfinansowało wydanie albumu) oraz 29 listopada w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana w Warszawie; transmisja odbędzie się na antenie Dwójki.