Odwołana w tym roku z powodu epidemii koronawirusa jubileuszowa 15. edycja festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver zostanie zorganizowana w Płocku (Mazowieckie) od 23 do 25 lipca 2021 r. – poinformowali w czwartek organizatorzy tego wydarzenia.

Audioriver to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. W tym roku jego 15. odsłona miała odbyć się, tradycyjnie już na nadwiślańskiej płockiej plaży, od 24 do 26 lipca - w połowie kwietnia twórcy imprezy zdecydowali o jej odwołaniu z uwagi na trwająca epidemię koronawirusa; zapowiedzieli jednocześnie, iż jubileuszowa edycja festiwalu zostanie zorganizowana w innym terminie.

„Wydarzenie odbędzie się w Płocku w dniach 23-25 lipca 2021 r.” – ogłosili w czwartek organizatorzy Audioriver. Zapewnili jednocześnie, że wszystkie zakupione bilety na Audioriver 2020 zachowują ważność na festiwal w nowym terminie, a sprzedaż kolejnej puli karnetów rozpocznie się 4 maja.

Jak podkreślił szef Audioriver Piotr Orlicz-Rabiega, decyzja o odwołaniu tegorocznej odsłony festiwalu była trudna i została podjęta w momencie finalizacji wielu kwestii związanych z przygotowaniem tego wydarzenia, gdy jego program główny „był gotowy prawie w 100 proc.”.

Reklama

„Obecnie kontynuujemy wszystkie działania, żeby zorganizować dla naszej publiczności najlepszą do tej pory edycję Audioriver. Chcemy wszystkim i każdemu z osobna podziękować za 15 lat niesamowitych wspomnień, a także wsparcie, które otrzymaliśmy w ostatnich tygodniach” – powiedział m.in. Orlicz-Rabiega, cytowany w czwartkowym komunikacie Audioriver.

Reklama

I dodał: „Poza nową datą festiwalu, przygotowujemy dla naszych fanów niespodziankę, ale szczegóły na ten temat zdradzimy wkrótce”.

Organizatorem Audioriver, który odbędzie się w Płocku od 23 do 25 lipca 2021 r., jest Fundacja Jest Akcja! Jak przypomnieli twórcy festiwalu, w trakcie 14 dotychczasowych odsłon tego wydarzenia „odbyło się ponad 1000 koncertów z udziałem czołówki zagranicznych i polskich wykonawców”.

Wcześniej, wśród grup i artystów tworzących line-up jubileuszowej 15. odsłony Audioriver, twórcy wydarzenia zapowiadali m.in. duety Artbat, Catz'n Dogz i Kas:st, Viper Diva oraz Joyhauser, a także Bryana Gee i Dr. Rubinstein. Gwiazdami miały być Orbital, ZHU i Gorgon City. W połowie marca do grona wykonawców dołączyli również m.in. Noisia oraz Claptone, a także Joris Voorn, Neon Chambers, Solomun i The Prototypes. Z kolei w lutym organizatorzy Audioriver ogłosili nabór do programu wydarzeń, które miały w tym roku towarzyszyć muzycznej części imprezy - zapraszali do współpracy stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, kluby i wytwórnie oraz artystów wszystkich dziedzin sztuki.

Podczas Audioriver w 2019 r., który trwał od 26 do 28 lipca, wystąpiło ponad stu wykonawców reprezentujących różne gatunki brzmień elektronicznych i alternatywnych. Główne koncerty odbywały się tradycyjnie na nadwiślańskiej plaży w Płocku. W trakcie imprezy działała specjalna strefa Komisji Europejskiej #EUandME podzielona na sektory tematyczne, obejmujące sztukę, ekologię i sport. Była też strefa #sexedPL, gdzie odbywały się m.in. otwarte spotkania z zaproszonymi przez Anję Rubik i Społeczny Komitet ds. AIDS edukatorami.

W 2012 r. Audioriver znalazł się na liście TOP 10 plebiscytu UK Festival Awards, nagradzającego najważniejsze imprezy muzyczne na świecie. Z kolei w 2009 r. portal branżowy Resident Advisor umieścił imprezę na czwartym miejscu wśród festiwali muzyki elektronicznej na świecie - festiwal wyprzedził wtedy m.in. podobne organizowane w Londynie, Tokio i Lipsku.

W trakcie dotychczasowych odsłon Audioriver występowali tam m.in. Richie Hawtin, Leftfield, Crystal Castles i Jamie Woon, a także Sven Vath, Shackleton, Gesaffelstein, Four Tet, Dillinja, Dinky, Jaguar Skills i Ella Eyre. Byli również Carl Craig, Moderat, GusGus, Trentemoller, Paul Kalkbrenner, Roeyksopp i Ricardo Villalobos oraz Modeselektor.