Francuski pisarz Michel Butor, uważany przez krytykę literacką za jednego z czołowych twórców "Nowej powieści" (Nouveau Roman), zmarł w środę w wieku 89 lat. O śmierci pisarza poinformowała jego rodzina.

Według dziennika "Le Monde" pisarz zmarł w szpitalu w miejscowości Contamine-sur-Arve, znajdującej się w pobliżu granicy ze Szwajcarią.

Butor studiował filozofię na Sorbonie, którą ukończył w 1947 roku. Poza pisarstwem wykładał również na wyższych uczelniach, m. in w USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Był laureatem wielu nagród literackich, m. in. Nagrody Renaudot za powieść "Przemiana" (La Modification).

Krytycy wiązali jego pierwsze powieści z nurtem "Nouveau Roman", ale sam Butor sprzeciwiał się takiemu zaszufladkowaniu. Był wprawdzie pisarzem eksperymentującym, ale jego pisarstwo zmierzało w innym kierunku niż twórców "Nowej powieści", takich jak Alain Robbe-Grillet, Claude Simon i Nathalie Sarraute.

Ulubionymi tematami Butora były literatura, malarstwo i podróże. Jego proza łączyła w sobie symetrię struktury z liryczną, poetycką wrażliwością.