„Spaceman” - autobiograficzna opowieść Mike’a Massimino udowadnia, że warto próbować i stawać do walki z samym sobą, by realizować marzenia. Któż by bowiem pomyślał, że siedmioletni chłopiec z przedmieścia, stanie jako dorosły mężczyzna na oddalonej o 600 kilometrów od Ziemi platformie serwisowej teleskopu Hubble’a? Komu przyszłoby do głowy, że obudzony w nim astronauta zostanie jednym z bohaterów współczesnej amerykańskiej popkultury, który od czasu do czasu grywa samego siebie w kultowym serialu „Teoria wielkiego podrywu"?
ikona lupy />
Media / PAD

Całe wnętrze wahadłowca jest pełne instrukcji postępowania w przypadku awarii i różnych oznaczeń wskazujących, w którą stronę iść i co robić. Pouczepiano je tam po to, żeby astronauta miał coś do poczytania przed śmiercią. (Cytat z książki)

„Spaceman” to historia Mike’a Massimino pierwszego człowieka, który tweetował z kosmosu, i ostatniego, który pracował przy naprawie teleskopu Hubble'a. Światowa premiera książki odbyła się w październiku 2016 roku i od razu stała się bestsellerem New York Times’a. W Polsce ukaże się 1 marca 2018 roku nakładem wydawnictwa Agora. Jej autor, Mike Massimino spotka się z polskimi czytelnikami dwa dni później, 3 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie, jak to jest znaleźć się przywiązanym do fotela, w środku gigantycznej rakiety, która rozpędza się od zera do 28 tysięcy kilometrów prędkości na godzinę? Lub spojrzeć na Ziemię z kosmosu i zobaczyć zaskakująco precyzyjną linię pomiędzy dniem a nocą? Albo stanąć przed słynnym Teleskopem Kosmicznym Hubble'a, zastanawiając się, czy misja, która jest twoim celem przez przypadek nie zrujnuje szansy ludzkości na odkrycie tajemnic wszechświata?

Astronauta Mike Massimino szczegółowo relacjonuje swoje kosmiczne doświadczenia, bez mała umieszczając czytelnika w skafandrze, z całym ekwipunkiem niezbędnym do życia w mikrograwitacji. Opisuje surrealistyczny cud i piękno swojego pierwszego spaceru kosmicznego, ale i tragedię utraty przyjaciół w wypadku promu Columbia. Jego książka to opowieść o sile pracy zespołowej, dzięki której niemożliwe staje się możliwe.

Książkę poleca Mirosław Hermaszewski:

Książka Mike Massimino to niezwykła opowieść jednego z niewielu, który pokonał stan nieważkości i zwyciężył samego siebie. Jego droga na orbitę była pełna przeciwności, a cel, który sobie wyznaczył wart największego wysiłku. I o tym z całą szczerością pisze Mike. Dzięki Jego nieprawdopodobnej determinacji i fachowości ludzkość może spoglądać w głąb wszechświata na wiele miliardów lat świetlnych i odkrywać nowe tajemnice kosmosu. Mike spoglądał na naszą matkę Ziemię i upajał się jej widokiem. Widział małość człowieka w bezmiarze doskonałości. Powrócił na Ziemię jako bardziej doświadczony inżynier i prawdziwy humanista.
Nie wierzycie - to przeczytajcie. Warto.

Marzenia Massimino o zostaniu astronautą zrodziły się w dniu, w którym Neil Armstrong postawił stopę na księżycu. Massimo miał wówczas siedem lat i dorastał w rodzinie robotniczej w Long Island. Nie była to tylko młodzieńcza mrzonka, Massimino postawił wszystko na jedną kartę i uparcie dążył do celu. Trzykrotnie odrzucony przez NASA ostatecznie dopiął swego.

Po dziś dzień spoglądam wstecz, ponad przeszkodami, płotkami, które pokonałem i widzę tego siedmiolatka stojącego w uszytym dla niego przez mamę małym kostiumie astronauty, ściskającego Snoopy’ego – astronautę. (Cytat z książki)

Mike Massimino służył w NASA jako astronauta, w latach 1996 - 2014, i dwukrotnie poleciał w kosmos: w misji STS-109, wahadłowcem Columbia, w marcu 2002, oraz w misji STS- 125, promem Atlantis, w maju 2009. Były to dwa ostatnie loty serwisowe do kosmicznego teleskopu Hubble'a.

Mike stał się pierwszym człowiekiem, który tweetował z kosmosu, i ostatnim, który pracował we wnętrzu teleskopu Hubble'a. Razem z kolegami z załogi ustanowił zespołowy rekord: w sumie spędzili najwięcej czasu na spacerach w przestrzeni kosmicznej podczas pojedynczej misji wahadłowca.

Mike od czasu do czasu grywa samego siebie w serialu Teoria wielkiego podrywu. Regularnie pojawia się w telewizji, w wieczornych programach publicystycznych, wiadomościach i filmach dokumentalnych. Jest również rozchwytywanym mówcą inspiracyjnym. Uzyskał tytuł inżyniera w Szkole Inżynierskiej Uniwersytetu Columbia, a następnie dwa tytuły magistra oraz doktorat w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Obecnie mieszka w Nowym Jorku, gdzie pracuje jako profesor inżynierii na Uniwersytecie Columbia, a także doradca w Intrepid Sea, Air and Space Museum.

Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze okno na Wszechświat?
Autor: Mike Massimino
Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek

Premiera: 1 marca 2018
Wydawnictwo AGORA
Cena: 39,99 zł
ISBN: 978-83-268-2618-4
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka