Nowa książka Wiesława Myśliwskiego, ostatnia Janusza Głowackiego, cała seria biografii - m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, doktora Weigla, Mai Berezowskiej - to niektóre propozycje wydawców na nadchodzącą jesień.

Na 15 października Znak zapowiada publikację nowej książki Myśliwskiego. "Ucho Igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane" - zapowiada wydawca.

Dwa dni później ukaże się "Bezsenność w czasie karnawału" (W.A.B) – ostatnia książka Janusza Głowackiego. To nawiązujące formą do słynnego "Z głowy" ostatnie prozatorskie zapiski Głowackiego, nad którymi pracował równolegle z tworzeniem scenariusza do filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Na jesieni można się też spodziewać powieści cenionych w Polsce i na świecie autorów. Nakładem Wielkiej Litery we wrześniu wyjdzie "Trwaj przy mnie" Elisabeth Strout - "wieloznaczna powieść obyczajowo-psychologiczna o różnych wymiarach miłości, żałobie i hipokryzji małego miasteczka" - zapowiada wydawca. W połowie października ukaże się nowa powieść Haruki Murakamiego - dwutomowa "Śmierć komandora" (Muza). Brytyjski wydawca Harvill Secker opisuje ją jako "epickie tour de force o miłości i samotności”. Główny bohater to malarz, który stara się zrozumieć niespodziewaną prośbę żony o rozwód. Chiński trybunał ds. obsceniczności sklasyfikował tę książkę jako "nieprzyzwoitą", co oznacza, że nie można jej sprzedawać osobom niepełnoletnim, a każdy egzemplarz musi być zapakowany w nieprzezroczystą okładkę z ostrzeżeniem dotyczącym treści.

Na jesieni można się też spodziewać nowej powieści Isabel Allende "W samym środku zimy" (17 października, Muza), którą krytycy uznali za równie dobrą, co bestsellerowy "Dom duchów". W planach wydawniczych można też znaleźć książki "Przebłysk. Dookoła świata, dookoła siebie" Roberta Rienta (19 września, Wielka Litera), w której autor "Świadka” i "Duchów Jeremiego" szuka raju m.in. na kolei transsyberyjskiej, czy "Silva rerum II" Kristiny Sabaliauskaite (19 września, Wyd. Literackie), drugi tom sagi o burzliwych dziejach Wilna i polsko-litewskiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej. Tym razem tłem wydarzeń jest ostatnia w Polsce wielka epidemia dżumy, która pustoszyła wyniszczony wojnami kraj na początku XVIII wieku.

"Kontener. Fragmenty dyskursu żałobnego" Marka Bieńczyka (3 października, Wielka Litera) to żałobny dziennik, w którego autor jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń - śmierć matki - zderza z rozmyślaniami o literaturze. Z kolei "Migawki" (wrzesień, Wyd. Literackie) Claudio Magrisa to zapiski, które eseista prowadził przez 17 lat, od 1999 roku po 2016, dokumentując codzienność.

Wśród jesiennych nowości nie brak literatury faktu. Książka „Profesor Weigl i karmiciele wszy” Mariusza Urbanka, (3 października, Iskry) przedstawia postać lekarza, który wynalazł szczepionkę na tyfus. W czasie drugiej wojny światowej we Lwowie dał polisę na życie paru tysiącom ludzi. Poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, pisarz Mirosław Żuławski i wielu innych karmili własną krwią wszy konieczne do produkcji leku. Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa.

"Polski El Greco" Katarzyny J. Kowalskiej (początek października, Iskry) przypomina historię sprzed ponad pół wieku, kiedy dwie młode badaczki Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska przez uchylone drzwi do mieszkania księdza zobaczyły zniszczony, przeznaczony na spalenie obraz. Jak się później okazało było to autentyczne dzieło El Greca. Inną historię o dziełach sztuki i skarbach przedstawia książka "Uratowane z Potopu" Marcina Jamkowskiego i Huberta Kowalskiego (19 września, Agora). To opowieść o skarbach wywiezionych z Polski po potopie szwedzkim, takich jak miecz koronacyjny, rękopisy Mikołaja Kopernika, ale też dzwony, ołtarze, chrzcielnice, ambony czy też nawet - jak te odnalezione niedawno w Wiśle - marmurowe rzeźby.

We wrześniu nakładem Marginesów wyjdzie książka Joanny Ostrowskiej "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej”, a w październiku ukażą się „Służące do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak, opowieść o losach kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej w pierwszej połowie XX wieku.

Wydawnictwo Czarne tradycyjnie przygotowuje wiele książek reporterskich. 5 września dostaniemy "Lud" Ilony Wiśniewskiej o Grenlandii, 12 września - "Naddniestrze" Piotra Oleksgo i "The Dom" Jana Błaszczaka, który przypomina polskiego emigranta, Stanleya Tolkina, który prowadził nowojorskie kluby The Dom oraz Stanley’s Bar, gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy m.in. Andy Warhol oraz muzycy The Velvet Underground. "Dziwniejsza historia" Remigiusza Ryzińskiego (19 września) to opowieść o ludziach o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej z pokolenia Kolumbów, a "Wyhoduj sobie wolność" Szymona Opryszka i Marii Hawranek - reportaż o Urugwaju, jedynym z państw Ameryki Łacińskiej, gdzie panuje polityczna stabilizacja i względny dobrobyt.

W październiku w Czarnym wyjdą m.in. reportaże z Turcji - "Wróżąc z fusów" Marceliny Szumer-Brysz, "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" Małgorzaty Rejmer, "Buran. Kirgiz wraca na koń" Wojciecha Góreckiego. W listopadzie pojawią się m.in. książki "Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP" Anny Smółki i Agnieszki Rybak, "Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach" Dariusza Rosiaka oraz "Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90." Piotra Lipińskiego i Michała Matysa.

Sporo będzie także nowych biografii. Już niedługo wyjdzie książka "Krzysztof Kieślowski. Zbliżenie" Katarzyny Surmiak-Domańskiej (19 września, Agora). Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy wieszczyli koniec kariery, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? Dlaczego świat schyłku XX wieku chciał w nim widzieć proroka? - to niektóre pytania stawiane przez autorkę.

Biografia ks. Jerzego Popiełuszki pióra Mileny Kindziuk (9 października, Znak) zawiera, jak zapowiada wydawca, "nowe fakty i nieznane dokumenty, zdjęcia i wypowiedzi świadków. Opisuje też cuda, jakie wciąż dokonują się za wstawiennictwem kapłana-męczennika", a książka "Berezowska. Nagość dla wszystkich" Małgorzaty Czyńskiej (24 października, Czarne) przypomina postać artystki, której śmiałe rysunki przed wojną prześladowały bigotki, po 1945 roku ideolodzy socrealizmu. Ona sama niewiele sobie z tego robiła. Rysowała nawet w Ravensbrück.

Także w październiku ukaże się kolejna biografia Wandy Rutkiewicz, tym razem pióra Elżbiety Sieradzińskiej (Marginesy). Autorka zapowiada, że dotarła do niepublikowanych dotąd zdjęć swej bohaterki, a także wspomnień matki himalaistki. Zapowiadana na koniec października książka „Jacek” Anny Bikont i Heleny Łuczywo (Agora, Czarne) to pierwsza tak obszerna biografia Jacka Kuronia. Pod koniec listopada wyjdzie natomiast książka "Sigalin. Towarzysz odbudowy" Andrzeja Skalimowskiego (Czarne) - opowieść o życiu pierwszego po wojnie naczelnego architekta Warszawy.