Nowe książki Macieja Hena, Pawła Sołtysa, reportaże Witolda Szabłowiskiego i Ziemowita Szczerka, tomiki Adama Zagajewskiego i Urszuli Kozioł - to niektóre nowości wydawnicze przygotowane przez wydawców na jesień.

Jesień polskich autorów zapowiada się ciekawie. 4 września, nakładem Znaku, ukazała się "Zimowla", druga powieść Dominiki Słowik po nagradzanej książce "Atlas: Doppelganger". Fabuła kryminalna to tylko pretekst do przedstawienia kilku dekad historii prowincjonalnego miasteczka, gdzie rządzili pospołu sekretarz partii i ksiądz. Miejscowe tajemnice bada grupa wiecznie upalonych nastolatków, już po przemianie ustrojowej.

Także w pierwszych dniach września Wydawnictwo Literackie opublikowało "Deutsch dla średnio zaawansowanych" Macieja Hena, syna Józefa, autora nagradzanej "Solfatary" sprzed czterech lat. "Genealogiczna powieść drogi" - tak wydawca reklamuje nową powieść o warszawskim grafiku, niespodziewanym spadku i kłopotliwym dogadywaniu się ze współspadkobiercami. "Smaczku sprawie przydaje to, że Hen autoironicznie odwołuje się do własnego życiorysu, wikłając w te odwołania także ojca, Józefa Hena, a zwłaszcza jego (oraz matki) żydowskość" - pisze wydawca.

Bardzo wiele premier zaplanowano na 18 września. Tego dnia ukaże się m.in. nowa książka Pawła Sołtysa pt. "Nieradość" (Czarne). "Zgarbiony Bułat Okudżawa z marną rosyjską gitarą, siekierkowski Izajasz, pisarz w drodze, Grażyna, której ciała nie starcza do tego, by ją nazywać Grażyną, pijany listonosz, kulawy Bartek, kot i dziadek, pan Gerber (...) wirują w zawrotnym danse macabre – tańcu śmierci, który jest korowodem życia" - zapowiedź wydawcy pozwala przypuszczać, że będziemy mieli do czynienia z podobną poetyką, którą autor zastosował w nagradzanych "Mikrotykach".

18 września wyjdzie też nowa powieść Martyny Bundy (Wydawnictwo Literackie), autorki wielokrotnie nagradzanego debiutu "Nieczułość". Najnowsza powieść nosi tytuł "Niebieski kot" i przedstawia siedem wieków historii kaszubskich Kartuz oraz kotów o błękitnej sierści sprowadzonych tam w XIV wieku przez mnichów, szukających dogodnej lokalizacji dla wspólnoty.

Inna 18-wrześniowa premiera to kolejna książka Zbigniewa Mentzela, autora nagradzanych "Wszystkich języków świata". Zbiór zatytułowany "Kaszanka jako forma życia duchowego" (Wielka Litera) zbiera teksty współczesne, ale także te sprzed 15, 20 lat. "Nie o +współczesność+ mi zasadniczo chodziło, tylko o +rzeczywistość+, której nie daje się zredukować do tego, co ma datę dzisiejszą" - zapowiada autor. Tego samego dnia wyjdzie "Żółte światło" Jerzego Pilcha (Wielka Litera). Książka, jak zapowiada wydawca, "łączy wątki ściśle autobiograficzne z zupełnie fantastycznymi. Pilch eksploruje, eksploatuje i przetwarza własny życiorys i dotychczasową twórczość (...)".

W.A.B. uznało, że transfer gwiazdy sieci do świata książki, jaki miał miejsce w przypadku wydanej na wiosnę pierwszej powieści "Emigracja" blogera Malcolma XD, był spektakularnym sukcesem i idzie za ciosem, zapowiadając na jesień zbiór najsłynniejszych past autora. W książce pojawi się m.in. najbardziej znana w polskim Internecie historia – „Mój stary to fanatyk wędkarstwa”. "To ukłon w stronę analogowych czytelników, którzy nie mieli dotychczas okazji zapoznać się z twórczością, z której zasłynął Malcolm" - zapowiada wydawca. Od rozpoznawalności w Internecie zaczynał również Grzegorz Uzdański – znany jako autor popularnego, szczególnie w środowisku literackim, fanpage’a „Nowe wiersze sławnych poetów”. Na jesieni ukaże się jego powieść "Zaraz będzie po wszystkim" (W.A.B.) - niepozbawiona poczucia humoru opowieść o samotności.

Jesienią przypomni o sobie także Jarosław Kamiński, autor "Tylko Loli” uznanej przez tygodnik "Polityka" za najlepszą powieść roku 2017. Już w październiku premiera "Psy pożrą ciało Jezebel" (W.A.B.) - historia kobiety targanej poczuciem winy po samobójstwie 15-letniej córki, która odpowiedzi na pytanie o przyczyny jej śmierci będzie szukać w sieci.

Pod koniec września nakładem a5 ukaże się nowy tomik wierszy Adama Zagajewskiego "Prawdziwe życie". "Wzrok poety jest skierowany w przeszłość, ale ton łagodnej melancholii, do którego zdążył nas przyzwyczaić, przełamuje się tu nastrojem niepokoju" - zapowiada wydawca. We wrześniu ukaże się także nowy tomik wierszy Urszuli Kozioł "Znikopis" (Wydawnictwo Literackie). To kontynuacja i dopełnienie wydanych w 2016 roku "Ucieczek".

18 września przypada 100. rocznica urodzin J.D. Salingera. Z tej okazji wydawnictwo Albatros przygotowuje wznowienie wszystkich jego utworów. We wrześniu do księgarń trafią "Buszujący w zbożu", "Dziewięć opowiadań", "Franny i Zooey", już można w nich znaleźć "Wyżej podnieście strop, cieśle. Seymour: wprowadzenie".

18 września wyjdzie też powieść "Frankenstein w Bagdadzie" Ahmeda Saadawi'ego (Znak Literanova), która znalazła się w finale Man Booker International Prize 2018. Powieść powstała po inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak. Bagdad opisany przez Saadawiego to miasto, gdzie ludzie próbują żyć normalnie mimo bombardowań.

Czytelnik zapowiada na październik premierę "Kroniki Niedzielnej" Sándora Márai. To pierwsze wydanie tomu felietonów publikowanych od grudnia 1936 do stycznia 1943 roku w węgierskiej prasie, osobisty komentarz Máraiego do wydarzeń II wojny światowej. W tym samym miesiącu ukaże się "Przegrany" Thomasa Bernharda, powieść m.in. o wirtuozie fortepianu Glennie Gouldzie. Na jesieni ukaże się też nowa książka Marca Elsberga, autora antyutopii takich, jak „Blackout”, „Zero” i „Helisa”. W październiku ukaże się w Polsce jego "Chciwość" (W.A.B.), w której autor podejmuje tematu kryzysu, do którego doprowadził kapitalizm.

"Olive powraca" Elizabeth Strout (październik, Wielka Litera) to kontynuacja znanej powieści o Olive Kitteridge, na której oparto serial HBO. I znów wracamy do nadmorskiego miasteczka Crosby, podglądamy życie Olive i jej drugiego męża, widzimy, jak komplikuje i rozwija się jej relacja z synem, ale przede wszystkim wtapiamy w małomiasteczkową, gęstą, sąsiedzką atmosferę.

Ciekawie zapowiadają się też nowości reportażowe. 11 września ukazała się książka "Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo". Lars Berge opisuje w niej wypadek z czerwca 2012 roku, gdy wataha wilków, tak oswojonych z ludźmi, że uczestniczyły w sesjach fotograficznych z celebrytami, zagryzła swoja opiekunkę. Czy dzikie zwierzę znajdzie obok nas miejsce dopiero wtedy, gdy wyprze się własnej natury i instynktów? Co to znaczy „dobry wilk”? I komu to oceniać? - pyta autor. Inna wrześniowa premiera reportażowa, "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii" Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka (Czarne, 12 września) to opowieść o półwyspie Hornstrandir opuszczonego przez mieszkańców w latach 50., co zamknęło niemal 1000-letnią historię prób skolonizowania tych terenów. Obecnie jest tam rezerwat przyrody.

18 września nakładem W.A.B ukaże się książka Witolda Szabłowskiego "Jak nakarmić dyktatora". Autor rozmawiał z kucharzami Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husajna, Envera Hodży i Idiego Amina. Kucharze dyktatorów to beneficjenci i zarazem ofiary swoich pracodawców. Niektórzy z bohaterów książki wciąż nie otrząsnęli się z traumy, jaką była praca dla kogoś, kto w każdej chwili mógł ich zabić. Inni wiernie służyli reżimom i do dziś nie chcą zdradzać wielu ich tajemnic.

Wydawnictwo Marginesy we wrześniu wyda nagrodzoną w 2017 roku Pulitzerem książkę Matthew Desmonda, "Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast", reportaż o amerykańskiej biedzie. Matthew Desmond, socjolog z Harvardu, towarzyszył przez kilka miesięcy w Milwaukee rodzinom, które na skutek życiowych doświadczeń nie były w stanie płacić czynszu i popadły w spiralę długów.

W połowie października do księgarń trafi "Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim" Ziemowita Szczerka, który opisuje swoje wrażenia z wędrówki po Europie Środkowo-Wschodniej w przededniu setnej rocznicy traktatu w Trianon i sprawdza, co zostało z tradycyjnego mitu Wielkich Węgier, któremu kres położyło zakończenie I wojny światowej.

W jesiennych planach wydawniczych jest też książka "Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia" Cezarego Łazarewicza (Sonia Draga) - historia Polaka, który w 1993 roku zamordował Chrisa Haniego, charyzmatycznego działacza Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Jak to się stało, że zwykły, interesujący się sportami motorowymi chłopak z Podhala, który w RPA był kierowcą TIR-ów, stajął po stronie Afrykanerów, którzy za wszelką cenę chcieli utrzymać rasistowski apartheid? Waluś od 26 lat przebywa w afrykańskim zakładzie karnym, będąc tym samym najdłużej więzionym skazańcem w RPA.

W ostatnich latach bardzo wzrosła liczba wydawanych biografii. Na połowę października Czarne zapowiada książkę "Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich" Marii Fredro-Bonieckiej. To sięgająca XV wieku historia ziemiańskiego rodu, który wydał księdza Adama Bonieckiego. Pod koniec października z kolei odbędzie się premiera książki „Ja prowadzę” (WAB). To historia życia Andrzeja Seweryna spisana przez Łukasza Klinke i Arkadiusza Bartosiaka. W jesiennych planach wydawniczych Czarnego jest też biografia Olgi Boznańskiej pióra Angeliki Kuźniak.