Damian Kocur, twórca zrealizowanego w Studio Munka SFP głośnego debiutu "Chleb i sól" został laureatem 7. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauzego przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich - poinformował PAP rzecznik prasowy Stowarzyszenie Filmowców Polskich Grzegorz Wojtowicz.

"Wręczana od siedmiu lat nagroda Gildii Reżyserów Polskich jest wyróżnieniem dla reżysera za film, który miał swoją premierę kinową, festiwalową, telewizyjną lub streamingową w poprzednim roku. Jej fundatorzy nie ustanowili ograniczeń gatunkowych ani metrażowych, pod uwagę brane są więc zarówno pełnometrażowe i krótkie filmy fabularne, a także dokumentalne i animowane" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, nominowanych wskazują wszyscy członkowie Gildii Reżyserów, "wybierając nazwiska i tytuły bliskie temu, co odnaleźć można w kinie patrona nagrody Krzysztofa Krauzego - nonkonformizmowi, wrażliwości społecznej i kunsztowi artystycznemu".

"To właśnie hołdowanie tym wartościom w +Chlebie i soli+ doceniła tegoroczna Kapituła Nagrody, w której zasiedli: ubiegłoroczna zwyciężczyni Iwona Siekierzyńska (przewodnicząca jury) oraz reżyserzy nominowani w 2022 r. - Konrad Aksinowicz, Łukasz Grzegorzek i Magnus von Horn" - napisano.

"Oglądając film tegorocznego laureata nie patrzymy na aktorów przed kamerą, tylko na człowieka wobec samego siebie. Nie przypadkiem cytujemy tu manifest twórców Dogmy. Nasz laureat od swoich pierwszych filmów konsekwentnie posługuje się takim charakterem pisma: nie wymyśla swoich bohaterów, tylko odnajduje w rzeczywistości" - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Reżyser i autor scenariusza "Chleba i soli" Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. "Zanim zadebiutował w pełnym metrażu, dał się poznać jako autor głośnych filmów krótkometrażowych, które przyniosły mu ponad 100 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie" - przypomniano, dodając, że "dołączył do grona wyróżnionych Nagrodą Gildii Reżyserów Polskich, którą wcześniej otrzymali: Grzegorz Królikiewicz, Anna Jadowska, Piotr Subbotko, Iwona Siekierzyńska oraz dwukrotnie Wojtek Smarzowski".

Laureat otrzymał obraz prymitywisty z Indii Kasinatha Chauhana. "Malarz, nazywany hinduskim Nikiforem, był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Krauze de Lendorff i Krzysztof Krauze" - napisano.

"Nagroda im. Krzysztofa Krauzego to kolejne już prestiżowe wyróżnienie dla twórcy +Chleba i soli+. Znakomita passa produkcji Studia Munka trwa od czasu międzynarodowej premiery filmu we wrześniu 2022 r. na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. 'Chleb i sól' wrócił stamtąd z Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti" - przypomniano w informacji.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/