Amerykański aktor David Duchovny wyjawił, że chętnie wystąpiłby w kolejnym filmie kinowym opartym na serialu "Z Archiwum X". Gwiazdor zdradził, że Chris Carter, pracuje nad nowymi przygodami agentów FBI, Foxa Muldera i Dany Scully.

Amerykański aktor David Duchovny, który sławę zdobył wcielając się w postać agenta FBI, Foxa Muldera, w przebojowym serialu "Z Archiwum X" ma nadzieję na trzeci film kinowy oparty na telewizyjnej produkcji. "Ta historia nie ma końca. Dopóki Mulder i Scully żyją, żyje świat "Z Archwium X". Piękno tej opowieści zawsze tkwiło w jej otwartym zakończeniu. Nawet, jeśli nie widzimy pary głównych bohaterów, nie znaczy, że ich nie ma. Są w innym wymiarze, wciąż poszukując prawdy" - powiedział aktor w wywiadzie dla magazynu "Collider".

Franczyza "Z Archiwum X" obejmuje serial złożony z 9 sezonów oraz 2 filmy kinowe. Ostatni z nich, "Z Archiwum X: Chcę wierzyć" wszedł na ekrany w 2008r. i nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Duchovny porażkę filmu przypisuje brakowi promocji:

Film

"Wytwórnia nie wyłożyła kasy na promocję. Wypuścili film latem, gdy królował "Mroczny Rycerz". Ludzie wolą oglądać latem filmy akcji, zamiast przygnębiającego, kontemplacyjnego obrazu, jakim okazał się "Chcę wierzyć". Właściwie zrobiliśmy niszowy film." - stwierdził. Odtwórca roli Muldera zaznacza jednocześnie, że cała ekipa pracująca przy filmie jest chętna do wejścia z powrotem na plan, ale wytwórnia 20th Century Fox, która posiada prawa do projektu, wstrzymuje produkcję, bojąc się kolejnego rozczarowania finansowego. "Nie rozumiem ich podejścia. Mają w rękach rzecz kultową" - kwituje Duchovny.

Serial "Z Archiwum X", wyświetlany w Stanach Zjednoczonych w okresie od 10 września 1993r. do 8 maja 2002r. uplasował się na 28. pozycji zestawienia "Najlepszych seriali wszech czasów" opublikowanej przez "New York Post". Czołówka serialu, nakręcona do muzyki autorstwa Marka Snowa należy do najbardziej rozpoznawalnych w historii telewizji. "Z Archiwum X" zdobył 16 nagród Emmy oraz 5 statuetek Złotego Globu. W Polsce tytuł pojawił się na ekranach telewizorów 20 marca 1996r.; wyemitowano 8 sezonów. Żadna z polskich stacji telewizyjnych jak dotąd nie zakupiła praw do 9. serii. Obecnie powtórki pierwszych sezonów "Z Archiwum X" można oglądać na antenie SciFi Universal i TV Seriale.