Znany z filmu "Anonimus" Edward Hogg oraz Alexandra Maria Lara, która wystąpiła m.in. w "Lektorze", zagrali w najnowszym filmie polskiego reżysera Andrzeja Jakimowskiego. Film otworzy zbliżający się Warszawski Festiwal Filmowy.

Film Jakimowskiego to międzynarodowa koprodukcja "Imagine", której premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Toronto.

Głównym bohaterem jest Ian - instruktor niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by kontrowersyjnymi i niekonwencjonalnymi metodami uczyć swoich pacjentów orientacji w przestrzeni.

Początkowo Ian nie wzbudza zaufania wśród swoich pacjentów, jednak z biegiem czasu niewidomi zaczynają darzyć go wielką sympatią, a jego metody przyjmowane są z wielkim entuzjazmem. Pewnego dnia zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa, która dzięki wskazówkom i wrażliwości Iana, przezwycięża lęk i próbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, które jest nieodzownym znakiem wolności.

"Scenariusz +Imagine+ pisałem po kilkumiesięcznej dokumentacji dotyczącej technik orientacji przestrzennej, jakimi posługują się niewidomi. Uważam, że te metody są na wskroś poetyckie, a zarazem niezwykle filmowe" - mówi Andrzej Jakimowski.

W jego najnowszym filmie zagrali aktorzy znani z zagranicznych produkcji m.in.: Alexandra Maria Lara, Edward Hogg, David Atrakchi i Teresa Madruga.

"Imagine" pokazywany będzie na rozpoczynającym się w środę 56. BFI London Film Festival, a także otworzy w piątek 28. Warszawski Festiwal Filmowy.

Andrzej Jakimowski jest jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów na świecie. Jest laureatem trzech Polskich Nagród Filmowych "Orzeł" za film "Zmruż oczy" oraz Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za film "Sztuczki".

"Imagine" będzie można zobaczyć w polskich kinach na początku 2013 roku.