Jedno z najważniejszych na świecie dorocznych wydarzeń poświęconych kinematografii - tak specjaliści oceniają Warszawski Festiwal Filmowy. 28. edycja tej imprezy rozpoczęła się w piątek. Święto kina w Warszawie potrwa 10 dni, widzowie obejrzą 200 filmów z 55 krajów.

"Witam wszystkich zagranicznych gości, którzy już przybyli albo utknęli w korku z lotniska i pojawią się niebawem. Jeśli są państwo zawiedzeni brakiem przemówień, mam dla państwa złą wiadomość - będziemy się tego trzymali w przyszłości" - powiedział podczas uroczystej inauguracji w Multikinie Złote Tarasy dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn.

Filmem, który w piątkowy wieczór zainaugurował Warszawski Festiwal Filmowy, był "Imagine" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

"Jest to dla mnie szczególnie miły moment, ponieważ jestem warszawiakiem i cieszę się, że udało mi się zrobić film zakwalifikowany do pokazania na festiwalu, na który chodzę o dzieciństwa" - powiedział Jakimowski.

Na uroczystość otwarcia festiwalu przybyło wiele osobistości świata kultury m.in. minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski a także Agnieszka Holland oraz Jan A.P Kaczmarek.

Festiwal organizowany jest w Multikinie Złote Tarasy i Kinotece. W programie są filmy m.in. z: Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Chin, Iranu, Rosji, Ekwadoru, Francji, Filipin, Kolumbii, Węgier, Czech, Izraela, Niemiec, Turcji i Argentyny. Do Warszawy przyjedzie ok. 120 twórców z całego świata.

Swoje filmy zaprezentują m.in.: czeski reżyser Jan Hrebejk, Argentyńczyk o polsko-żydowskich korzeniach Daniel Burman, Chińczyk Peng Lei oraz Polacy Sławomir Fabicki i Andrzej Jakimowski.

Historia opowiedziana przez Hrebejka nosi tytuł "Czwórca święta". Jej bohaterowie, dwaj elektrycy Ondra i Vitek, przyjaciele i sąsiedzi, żyją w nieustającej idylli, na której cieniem kładzie się tylko jedna, jedyna rzecz - nudne życie seksualne.

Burman, laureat Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Paszport do raju" z 2004 r., pokaże film "Szczęście w twoich rękach" (2012). To uszczypliwie zabawna komedia romantyczna, której głównym bohaterem jest mężczyzna. Pokerzyście Urielowi rozpadło się małżeństwo. Mężczyzna rozpoczyna życie singla. Wychowuje jednocześnie dwoje dzieci. Gdy tylko Uriel zaczyna odnajdywać się jako "wolny człowiek", spotyka dawną miłość - Glorię.

Peng Lei zaprezentuje w Warszawie film "W pogoni za idolem". Chiński reżyser, inspirując się własnymi przeżyciami, wrócił do punkrockowych korzeni, tworząc rock'n'rollową kronikę z życia pekińskiej młodzieży. Urodzony w Pekinie Peng Lei, nazywany pionierem chińskiej popkultury, to filmowiec i muzyk. Jest frontmanem sławnego w Chinach zespołu pop o nazwie New Pants.

Polski reżyser Sławomir Fabicki pokaże film "Miłość", kameralny dramat obyczajowy o kryzysie w małżeństwie trzydziestoparolatków. Główne role zagrali Marcin Dorociński i Julia Kijowska. Oboje są na liście festiwalowych gości.

Znalazło się na niej także aktorskie małżeństwo: Brytyjczyk Sam Riley i pochodząca z Rumunii, przez wiele lat mieszkająca w Niemczech, Alexandra Maria Lara. Oboje wystąpili w opowiadającym o legendarnym brytyjskim zespole muzycznym Joy Division filmie "Control" Antona Corbijna z 2007 roku. Riley wcielił się tam w główną rolę - wokalisty Joy Division, Iana Curtisa. Znany jest także z filmu "W drodze", tegorocznej produkcji w reżyserii Brazylijczyka Waltera Sallesa. Na festiwalu w Warszawie Riley ma towarzyszyć żonie, Alexandrze Marii Larze.

Lara, mająca w dorobku filmowe role m.in. w "Control", "Baader-Meinhof" i "Lektorze", wystąpiła w nowym filmie Andrzeja Jakimowskiego "Imagine". Jest on w programie festiwalu. "Imagine" ma akcję osadzoną w Lizbonie. Opowiada o uczuciu rodzącym się między dwójką niewidomych. Larze partneruje na ekranie brytyjski aktor Edward Hogg.

Do Warszawy przyjedzie również australijska wokalistka i kompozytorka Lisa Gerrard, liderka zespołu Dead Can Dance, współautorka muzyki do "Gladiatora". Gerrard skomponowała muzykę także m.in. do filmu "Samsara" (USA, 2012, reż. Ron Fricke), który zostanie pokazany na WFF.

Na festiwalu odbędzie się kilka konkursów. W najważniejszym - Konkursie Międzynarodowym - o główną nagrodę, czyli Warsaw Grand Prix o wartości 100 tys. zł, walczyć będzie 18 produkcji. Organizowany jest też m.in. Konkurs Wolny Duch, przeznaczony dla filmów "nowatorskich i buntowniczych".

Tegoroczna edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego potrwa do 21 października. Szczegółowe informacje o programie i terminach projekcji dostępne są na stronie www.wff.pl. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym imprezy.