"Miłość", nowy film Sławomira Fabickiego, reżysera nominowanego w 2002 r. do Oscara za "Męską sprawę", został pokazany na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Główne role w filmie zagrali Marcin Dorociński i Julia Kijowska.

Do nakręcenia filmu zainspirował Fabickiego reportaż w gazecie, opowiadający o seksaferze w ratuszu w jednym z polskich miast. "Była to wyłącznie inspiracja. Historia przedstawiona w filmie nie ma z tamtą aferą niczego wspólnego" - zaznaczył filmowiec.

Bohaterami "Miłości" są trzydziestoparolatkowie, Tomek (Dorociński) i Maria (Kijowska). Ich małżeństwo przechodzi kryzys. Atrakcyjna Maria, urzędniczka w ratuszu, odnosząca w pracy sukcesy, jest w dziewiątym miesiącu ciąży. Jest obiektem zainteresowania prezydenta, który wysyła kobiecie prywatne sms-y i podejmuje coraz śmielsze próby flirtu. Maria opowiada o tym mężowi, tłumacząc, że czuje się niezręcznie i rozważa zmianę pracy.

Film

Tomasz zdaje się ignorować problem. Do czasu, gdy Maria zostaje zgwałcona przez prezydenta miasta, na krótko przed porodem. Kiedy Tomasz dowiaduje się o wszystkim, wzburzony składa gwałcicielowi wizytę, oświadczając wcześniej żonie: "Zabiję sk...!". Tymczasem podczas spotkania godzi się przyjąć zaproponowane przez żonę prezydenta miasta 100 tys. zł, jako "zadośćuczynienie krzywdy" wyrządzonej Marii. "Lepsza taka kara, niż żadna" - mówi później Tomasz żonie.

Dramatyczne zdarzenie staje się początkiem poważnego kryzysu w związku pary, w którym już wcześniej się nie układało. Pod wpływem wydarzeń Tomek zaczyna, bardziej niż było to wcześniej, interesować się kontaktami żony z prezydentem miasta oraz samą żoną.

"Ich małżeństwo jest w takiej fazie, gdy nie ma już silnej fascynacji erotycznej, euforii zakochania. Tomek tak naprawdę nie słucha już swojej żony, nie wpatruje się w nią, nie widzi swojej partnerki. Jest egoistą, koncentruje się na sobie i własnych problemach" - opisał bohaterów Fabicki.

"Opowiadam o ludziach, którzy muszą zweryfikować własne uczucia wobec partnera. Mąż na etapie, gdy małżeństwo jest w kryzysie, zadaje sobie pytania: co dalej, co on ma zrobić. Przewartościuje wtedy swoje życie. Żona bardzo go kocha. Ma w sobie mądrość uczuciową, której nie ma z kolei on" - mówił we wtorek reżyser.

Drugoplanowe role w "Miłości" zagrali: Adam Woronowicz (rola prezydenta miasta), Agata Kulesza, Dorota Kolak, Marian Dziędziel i Wojciech Mecwaldowski.

"Miłość" walczy o nagrodę w Konkursie Międzynarodowym.

28. Warszawski Festiwal Filmowy trwa od piątku, zakończy się 21 października. Odbywa się w Multikinie Złote Tarasy i Kinotece. W programie znalazło się 200 filmów z 55 krajów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.wff.pl. Organizatorem festiwalu jest Warszawska Fundacja Filmowa. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym imprezy.