To człowiek wewnętrznie złamany, skrywający tajemnicę, o nieprzyjemnym, specyficznym wyglądzie - tak o Silvie, złoczyńcy ze "Skyfall", w którego się wcielił, powiedział hiszpański aktor Javier Bardem. "Mam nadzieję, że ta postać zaskoczy widzów" - dodał.

"Silva podejmuje swe mroczne działania, kierując się osobistym celem. Nie chcę tłumaczyć, jaki to jest cel, aby nie odbierać widzom przyjemności z oglądania filmu" - zastrzegł Bardem w niedzielnej rozmowie z PAP w Londynie. "Powiem tylko: ta postać sprawia wrażenie na pół realistycznej i na pół - sztucznej" - opowiadał aktor.

Po pamiętnej roli socjopatycznego zabójcy Antona Chigurha w filmie "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007) Joela i Ethana Coenów, Javier Bardem ponownie pojawi się na ekranach jako czarny charakter i znów - jako właściciel oryginalnej fryzury.

Fryzura Hiszpana była jednym z tematów pytań na niedzielnym spotkaniu z dziennikarzami w Londynie, podczas którego twórcy "Skyfall" i aktorzy opowiadali o filmie przed wprowadzeniem go do kin. Na ekrany w Polsce nowy film o Bondzie trafi 26 października.

Na potrzeby roli w "Skyfall" włosy Bardema zostały przefarbowane na blond i oryginalnie uczesane. "Zamysł był taki, by nie tylko osobowość Silvy była >>nieprzyjemna<<. >>Nieprzyjemny dla oka<< miał być także wygląd tego bohatera, który od razu pobudza wyobraźnię widza. Przyznam, że gdy pierwszy raz zobaczyłem moją nową fryzurę w lustrze, nie był to zbyt miły widok" - opowiadał Bardem.

Specyficzne są nie tylko włosy Silvy w "Skyfall", ale również jego twarz. Bardem opowiadał w Londynie, że jednym z jego ulubionych bohaterów bondowskiej serii jest siłacz o pseudonimie "Jaws" (czyli "szczęki"), posiadacz pancernych zębów (w jego roli mierzący ponad dwa metry wzrostu Richard Kiel), przeciwnik Bonda, znany z filmów "Szpieg, który mnie kochał" i "Moonraker".

"Widziałem wszystkie filmy o Bondzie. Moim pierwszym był +Moonraker+. Oglądałem go, gdy miałem 12 lat. Zapytałem wtedy ojca: +Dlaczego ta postać to czarny charakter? Przecież on jest taki słodki" - wspominał hiszpański aktor na spotkaniu z dziennikarzami.

Rolę Silvy w "Skyfall", złoczyńcy, który sprowadza niebezpieczeństwo na szefową Jamesa Bonda - M, Bardem nazwał "marzeniem aktora". Chwalił scenariusz filmu. "Zagrałem w filmie akcji. Przekonał mnie m.in. znakomity scenariusz, który ma w sobie >>to coś<<" - powiedział. "Skyfall" to "mocne kino" - uważa Bardem.

23. opowieść o agencie 007 wyreżyserował Brytyjczyk Sam Mendes, laureat Oscara za "American Beauty". W obsadzie, oprócz Bardema i wcielającego się w postać Bonda Daniela Craiga, są m.in.: Judi Dench, Ben Whishaw, Berenice Marlohe, Naomie Harris, Albert Finney, Ralph Fiennes i szwedzki aktor Ola Rapace.

Za produkcję filmu odpowiadają Barbara Broccoli i Michael G. Wilson. Zdjęcia kręcono w Wielkiej Brytanii, Turcji i Chinach.