Lynch dotarł do Bydgoszczy już w piątek i wykorzystał czas do rozpoczęcia festiwalu zwiedzając miasto. W sobotę został oficjalnie powitany przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.
"Jestem bardzo szczęśliwy z powodu wizyty w Bydgoszczy, to piękne miasto. Choć nie miałem wiele czasu, to doceniam piękną architekturę, a szczególnie okolice Brdy i Kanału Bydgoskiego" - powiedział reżyser wychodząc z bydgoskiego ratusza.
Po południu w sobotę rozpoczęła się gala otwarcia festiwalu w gmachu Opery Nova. Filmem inaugurującym pokazy był w tym roku obraz "Side by Side", autorstwa znanego auktora Keanu Reevesa, który część wykorzystanych w filmie rozmów z twórcami kina przeprowadził w Bydgoszczy, podczas 18. edycji festiwalu Plus Camerimage.
W filmie rozmówcami Keanu Reevesa są autorzy zdjęć (Wally Pfister, Vittorio Storaro, Anthony Dod Mantle, Michael Ballhaus, Michael Chapman, Vilmos Zsigmond), reżyserzy (Christopher Nolan, David Fincher, David Lynch, George Lucas, James Cameron, Martin Scorsese), montażyści (Walter Murch, Anne V. Coates, Chris Lebenzon) i inni przedstawiciele branży filmowej. Przedstawiają oni historię kina z perspektywy rozwoju kamer filmowych, od pierwszych zapisujących obraz czarno-biały, poprzez czasy Technicoloru, kończąc na ewolucji cyfrowych narzędzi operatorskich w ciągu ostatniej dekady.
Współproducentem filmu Reevesa jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Jak zapowiedział marszałek Piotr Całbecki, traktuje to jako symboliczny początek twoerzenia w Kujawsko-Pomorskiem regionalnego funduszu filmowego, którego ambicją będzie wspieranie twórczości "o randze co najmniej europejskiej".
Nagrodę za Całokształt Twórczości - otrzyma w tym roku Wadim Jusow, rosyjski autor zdjęć, znany między innymi ze współpracy z Andriejem Tarkowskim przy filmach "Solaris", "Andriej Rublow", czy "Dziecko wojny". Z kolei Nagroda dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną trafi do Alana Heima, laureata Oscara, prezydenta Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów, współtwórcy "Całego tego zgiełku" Boba Fosse czy "Sieci" Sidneya Lumeta.
Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Kinie Dokumentalnym otrzyma Steven Okazaki, laureat Oscara, twórca m.in. "White Light/Black Rain: The Destruction of Hiroshima and Nagasaki". Nagroda dla Aktora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową zostanie wręczona Danielowi Olbrychskiemu.
Michael Lindsay-Hogg, autor jednych z pierwszych teledysków w historii, zrealizowanych dla The Beatles, The Rolling Stones czy Elton John, otrzyma natomiast Nagrodę dla Pioniera w Dziedzinie Wideoklipów. Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć - Reżyser otrzymają Gus Van Sant oraz pośmiertnie Harris Savides.
W trakcie festiwalu odbędą się konkursy filmowe: Konkurs Główny, w którym rywalizuje ze sobą 15 produkcji, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Debiutów Reżyserskich i Konkurs Debiutów Operatorskich. Po raz pierwszy odbędzie się również Konkurs Spotów dotyczących Unii Europejskiej.
Organizatorzy nie przewidują szczególnych akcentów z okazji jubileuszu 20-lecia festiwalu. "Robimy wszystko, by każda kolejna edycja, niezależnie od numeracji, była jeszcze lepsza. Na fajerwerki szkoda czasu i pieniędzy" - zaznaczył przed rozpoczęciem festiwalu Marek Żydowicz, jego twórca i dyrektor.
Nowością zaproponowaną w tym roku przez organizatorów są retrospektywy wybitnych, nieżyjących twórców kina, jednego zagranicznego i jednego polskiego. Na początek wybrano filmy Nestora Almendrosa oraz Zygmunta Samosiuka.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy. W tym roku festiwal potrwa do 1 grudnia. (PAP)