Nicolas Bolduc otrzymał w sobotę Złotą Żabę, główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, który zakończył się w Bydgoszczy. W ramach jubileuszowej, dwudziestej edycji imprezy, pokazano w ciągu tygodnia 314 filmów.

"Najważniejszą nagrodę w Konkursie Głównym Plus Camerimage, Nicolas Bolduc otrzymał za zdjęcia do filmu w reżyserii Kima Nguyena >>Wiedźma wojny<<. Srebrną Żabę otrzymała Caroline Champetier, autorka zdjęć do >>Holy Motors<<, natomiast Brązowa Żaba trafiła do Touraja Aslani, autora zdjęć do >>Pory nosorożc<<+" - poinformował Dariusz Kuzma, rzecznik prasowy festiwalu.

Jury Konkursu Filmów Polskich uznało za najlepszy film "Zabić bobra" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, ze zdjęciami Michała Pakulskiego. W Konkursie Debiutów Operatorskich oraz Konkursie Debiutów Reżyserskich wygrali twórcy filmu "Chaika" - autor zdjęć Gorka Gomez Andreu oraz reżyser Miguel Angel Jimenez.

Laureatem Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych został Seung-Jun Yi, autor zdjęć i reżyser "Planety ślimaków". Z kolei w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych nagrodzono "No Peace Without War" w reżyserii i ze zdjęciami Lorenzo Castore i Adama Cohena.

W Konkursie Wideoklipów nagrodzono: Rogera Ballena oraz Ninja za wideoklip do "I Fink U Freeky" zespołu Die Antwoord, oraz Matthew J. Lloyda za zdjęcia do "Until The Quiet Comes" zespołu Flying Lotus. Jury Konkursu Etiud Studenckich przyznało Złotą Kijankę Robertowi Oberreinerowi za zdjęcia do "Blackstory" w reżyserii Christopha Brunnera i Stefana Brunnera.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu do Bydgoszczy przyjechało ponad tysiąc studentów szkół filmowych z całego świata, czterystu autorów zdjęć filmowych, montażyści, aktorzy, scenarzyści i reżyserowie. Do najsłynniejszych gości należeli David Lynch, reżyser takich obrazów jak "Blue Velvet", "Miasteczko Twin Peaks", "Dzikość serca" i "Człowiek-słoń", a także aktor Keanu Reeves, znany z ról w "Matrixie", "Adwokacie diabła" i "Moje własne Idaho".

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Wadim Jusow, rosyjski operator filmowy znany z pracy z reżyserem Andriejem Tarkowskim.

Nagrodę za całokształt twórczości reżyserskiej otrzymał David Lynch.

Nagroda dla aktora za szczególny wkład w sztukę filmową trafiła do Daniela Olbrychskiego.

W ramach festiwalu odbywały się spotkania, warsztaty i przeglądy filmowe. W tym roku po raz pierwszy zrealizowano także przegląd "Mistrzowie, którzy odeszli", przedstawiający prace najwybitniejszych reżyserów polskich i zagranicznych.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy. Zgodnie z podpisaną w tym roku umową Bydgoszcz będzie gościć także co najmniej dwie następne edycje tej imprezy.