W sekcji "Sputnik w Sztuce dokumentu" zostaną zaprezentowane wielokrotnie nagradzane i ważne filmy dokumentalne minionych lat.

Film "Ikonoskop" w reż. Witalija Manskiego to popularno-naukowy obraz poświęcony fenomenowi telewizji i jej związkom z religią. Autor nieprzypadkowo zatytułował swój film „Ikonoskop”. Tak nazywa się lampa wynaleziona przez współtwórcę telewizji Władimira Zworykina. Autor zebrał dokumentalne kadry i wykorzystał animację, aby odtworzyć na ekranie najbardziej interesujące etapy kształtowania się telewizji na początku lat 20-tych XX w. Autorzy dokumentu przedstawiają historię światowego kina i ludzi, którzy stopniowo coraz bardziej uzależnili się od telewizora. Dużo uwagi poświęcają także dwóm prezenterom – gwieździe amerykańskiej telewizji Danowi Ratherowi i symbolowi rosyjskiej Centralnej Telewizji Igorowi Kiryłowowi.

Projekcja: 2013-11-13, godz. 19:00, Kino Elektor

"Księga tundry" w reż. Aleksieja Wachruszewa to kronika codziennego życia ludu Czukczów. Bohaterowie filmu mieszkają na dalekim Półwyspie Czukockim, w sercu tundry. Ich życie polega na nieustannej walce o wyżywienie i zapewnieniu sobie dobrych warunków bytu. Mieszkańcy Czukotki głęboko wierzą w siłę tradycji. Chronią i pielęgnują swoją starodawną kulturę, dzięki nim jest ona wciąż żywa. Głównym bohaterem jest 72-letni, potężny i mądry Wukwukaj, który wraz ze swoją drużyną, zajmuje się wypasaniem dziesięciotysięcznego stada jeleni.

Projekcja: 2013-11-14, godz. 15:30, Kinoteka

"Anton jest tu obok" to nowy film Lubowi Arkus, z 2012 roku. Bohaterem filmu jest autystyczny chłopiec, który żyje między zniszczonym mieszkaniem na obrzeżu wielkiego miasta a szpitalem psychiatrycznym. Przed kamerą znajduje się w momencie, gdy lada dzień zostanie pacjentem psychoneurologicznego internatu – miejsca, w którym ludzie z diagnozą jego choroby nie żyją długo. Autor – kamera – bohater. Odległość między nimi zmniejsza się, autor wchodzi w kadr i staje się bohaterem tej historii. Jednak nie jest to historia o tym, jak jeden człowiek pomógł drugiemu, a o tym, jak rozpoznał siebie w innym. O tym, że w każdym z nas żyje Inny, którego musimy codziennie zabijać po to, aby przeżyć.

Projekcja: 2013-11-16, godz. 15:30, Kinoteka

"Szczęśliwi ludzie" w reż. Dmitrija Wasiukowa to film przedstawiający życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser za pomocą kadrów filmowych ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu „Szczęśliwi ludzie” nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa twórców filmowych z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach.

Projekcja: 2013-11-17, godz. 17:30, Kinoteka