"Łatwiej żyć z zamkniętymi oczami" Davida Trueby triumfatorem nagród Hiszpańskiej Akademii Filmowej. Nagrody Goi to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla filmowców na Półwyspie Iberyjskim. Komedia Davida Trueby zdobył ich aż sześć.

Nigdy dotąd Hiszpańska Akademia Filmowa nie wyróżniła tyloma nagrodami komedii. Scenariusz "Łatwiej żyć z zamkniętymi oczami" nawiązuje do prawdziwych wydarzeń. Akcja rozgrywa się w latach 60. ubiegłego wieku. Nauczyciel uczący angielskiego na podstawie piosenek "Beatlesów" dowiaduje się, że John Lennon kręci film w Almerii na południu Hiszpanii i postanawia go poznać.

"Wierzę, że film wróci do kin. Większość widzów go nie widziała, bo Hiszpanie niechętnie chodzą na własne produkcje" - skarżył się reżyser nagrodzonego obrazu, 44-letni David Truba.

Podczas gali, artyści uhonorowani statuetkami Goi narzekali na coraz trudniejsze warunki pracy i apelowali o obniżenie podatku VAT na działalność twórczą. Nie podobała im się też nieobecność na uroczystości ministra kultury Ignacio Werta.