Około 170 000 zdjęć związanych z ponad 2200 tytułami filmowymi. Takimi wyjątkowymi zasobami dysponuje portal Fototeka

To idealna strona dla maniaków kina, szczególnie tego z naszego podwórka. Pod adresem Fototeka.fn.org.pl można znaleźć zdumiewającą kolekcję zdjęć i dokumentów związanych z polskim kinem.

Fototeka obchodzi właśnie 5-lecie istnienia. Z tej okazji w warszawskim kinie Iluzjon odbywa się festiwal filmów o fotografii. Dzisiaj i jutro można tam zobaczyć następujące produkcje: „Punkt widzenia”, „Cudzoziemka”, „Lewa połowa twarzy”, „Twarze nieistniejącego miasta” oraz „Bert Stern. Prawdziwy Madman” o słynnym amerykańskim fotografie, który pracował chociażby z Sophią Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Madonną i Marilyn Monroe.

A co można znaleźć na stronach Fototeki? Strona publikuje m.in. bardzo ciekawe artykuły. Można tu poczytać chociażby o historii polskiego fotosu filmowego. Tekst jest bogato ilustrowany zdjęciami oryginalnych pocztówek, reklam i ogłoszeń sprzed lat. Jest też kalendarium. Z niego dowiemy się, że np. 30 stycznia mija 31 lat od premiery filmu „Akademia Pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego oraz że 68 lat temu urodziła się znakomita aktorka Małgorzata Braunek („Polowanie na muchy”, „Trzecia część nocy”). Jeżeli szukamy informacji o konkretnym tytule albo postaci, możemy się posłużyć wyszukiwarką na stronie. Obok działów „Filmy” i „Ludzie” są również specjalne kolekcje. Wśród nich „Poza kadrem-aktorskie portrety”, „Filmowcy na planie”, „Fotosiści”, „Motywy” i „Z prywatnych zbiorów”. W tych ostatnich na przykład fotografie z prywatnego archiwum Andrzeja Łapickiego. Mało tego, portal organizuje wiele konkursów, w których można wygrać książki o filmie. Wszystkie zdjęcia pochodzą z zasobów fotograficznych Filmoteki Narodowej. Już pobieżne przejrzenie portalu pokazuje, jak okazałe są to zbiory.