Francuski dramat osadzony jest w realiach algierskiej kolonii lat 50. Film został nakręcony na podstawie powieści Alberta Camusa.

"Ze mną nie zginiesz" to francuski dramat w reżyserii Davida Oelhoffena (w 2007 nakręcił dramat "Nos retrouvailles"). W rolach głównych występują: Viggo Mortensen (tu jako Daru, ale znany już m.in. z roli Aragorna w filmie "Władca Pierścieni: Powrót Króla"), Reda Kateb (Mohamed) oraz Djemel Barek (Slimane).

Twórcy filmu przenoszą nas do Algierii, francuskiej kolonii. Jest rok 1954, czyli czas wybuchu powstania i walki o niepodległości Algierii pod wodzą Frontu Wyzwolenia Narodowego.

Daru jest nauczycielem w szkole podstawowej gdzieś w Górach Atlasu. Żyje samotnie, bez wygód, choć nie narzeka na swój los. Okolica nie jest spokojna - toczą się zaciekłe walki między wojskami francuskimi a rebeliantami. Daru trafia na jednego z nich - zostaje mu powierzona misja odprowadzenia go pod sąd w Tinguit, gdzie odpowie na zarzut morderstwa. Spotkanie dwóch różnych światów: potomka europejskich osadników i autochtona, który na ziemi przodków nie może już czuć się jak u siebie, zrodzi nietypowe pokrewieństwo przekonań i swego rodzaju przyjaźń. (opis dystrybutora)