Hiszpania tuż przed wybuchem II wojny światowej. Siły lewicowe i prawicowe rzuciły się sobie do gardeł. Dla komunistów i socjalistów droga do lepszego świata wiodła przez zniszczenie Kościoła katolickiego. Mordowanie duchownych i plądrowanie kościołów stało się codziennością.

Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych. Byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji.

Piękna i wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro: mężnych księży i kleryków - ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.

Hiszpański dramat historyczny w reżyserii Pablo Moreno wchodzi na ekrany polskich już jutro, 6 listopada. W rolach głównych: Jacobo Muñoz, Iñigo Etayo oraz Elena Furiase.