„Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej znalazła się wśród filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszego Filmu Dokumentalnego.

„Komunia” opowiada o 14-letniej Oli, która opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem Nikodemem i mieszkającą osobno matką. Bohaterka stara się, aby matka wróciła do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie rodzinnej uroczystości. Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej perspektywy.

"Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej została wyprodukowana przez HBO Polska, Otter Films i Wajda Studio, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film był już wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach, takich jak: Locarno Film Festival, DOK Leipzig, Triest Film Festival czy Astra Film Festival.

W tym roku nominowane w kategorii Najlepszego Filmu Dokumentalnego są także: „Austerlitz”, reż. Sergei Loznitsa, „La chana”, reż. Lucija Stojevic, „Stranger in Paradise, reż. Guido Hendrikx, The Good Postman, reż. Tonislav Hristov.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 9 grudnia w Berlinie.

Europejska Nagroda Filmowa jest wyróżnieniem przyznawanym filmom europejskim. Jej pierwszym laureatem w 1988 roku był Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". W 2016 roku w kategorii Najlepszego Filmu Dokumentalnego nominowany był film "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika.