Niemiecki reżyser Tom Tykwer będzie przewodniczącym jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Przyszłoroczna edycja Berlinale odbędzie się od 15 do 25 lutego - podało w czwartek biuro prasowe festiwalu.

Tykwer należy do najbardziej znanych niemieckich reżyserów. 52-letni twórca ma na swoim koncie takie filmy jak "Biegnij Lola, biegnij", "Niebo", "Pachnidło: Historia mordercy", "Trzy", "Atlas chmur", czy "Hologram dla króla" z Tomem Hanksem w roli głównej.

Najnowszym projektem reżysera jest serial "Babylon Berlin" oparty na cyklu powieści Volkera Kutschera pod tym samym tytułem, których akcja rozgrywa się po pierwszej wojnie światowej w czasach Republiki Weimarskiej.

Tykwer jest także scenarzystą, kompozytorem muzyki filmowej i producentem.

Tykwer studiował filozofię w Berlinie, a następnie prezentował filmy w berlińskim kinie Moviemento. W 1993 nakręcił swój pierwszy film "Die toedliche Maria" (Zabójcza Maria). W 1994 roku założył z grupą kolegów zespół X Filme Creative Pool. Przełomem w jego karierze okazał się powstały w 1998 roku obraz "Biegnij Lola, biegnij".

Przewodniczącym jury poprzedniej edycji był Paul Verhoeven, twórca takich filmów jak "Nagi instynkt" czy "Pamięć absolutna". Jury decyduje o przyznaniu głównych nagród festiwalowych - Złotych Niedźwiedzi.