W związku z ogólnopolską akcją społeczną #zostańwdomu Centrum Technologii Audiowizualnych, "EC1 Łódź - Miasto Kultury", Studio Filmów Rysunkowych, WFDiF czy FINA przygotowały bogatą ofertę online z zakresu polskiej kultury filmowej - podało MKiDN.

Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) udostępniło w sieci krótkometrażowe animacje, fabuły i etiudy studenckie, których jest koproducentem (zgodę na publikację udzielili producenci i twórcy). Są one dostępne na bezpłatnej platformie VOD >>>

Na stronie dostępny jest także katalog online kostiumów zrekonstruowanych ze środków z dotacji MKiDN. Kostiumy pochodzą z produkcji filmowej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, którego CeTA jest sukcesorem (link). Materiały filmowe związane z działalnością filmową i artystyczną można także zobaczyć na kanale YouTube >>>

MKiDN podało, że "centrum regularnie prowadzi bezpłatne warsztaty w dziedzinie szeroko rozumianych technologii audiowizualnych, skierowane do osób chcących podnosić swoje kompetencje i rozwijać zainteresowania niezależnie od wieku". "W obecnej sytuacji warsztaty są organizowane w formie webinariów, takie jak +Podstawy montażu w Adobe Premiere Pro+ czy +Zawód filmowiec. Cykl webinariów z zakresu animacji stop motion+" - dodano.

CeTA organizuje i koordynuje praktyki zdalne przy realizacji filmu animowanego "Skafander Klingerta" dla studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na Wydziale Grafiki i Mediów 3D; Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zwrócono uwagę, że "w ramach działań pozastatutowych CeTA udostępniła do druku przyłbic dla lekarzy i pacjentów trzy drukarki 3D, skonstruowane w instytucji przez studentów Politechniki Wrocławskiej".

"EC1 Łódź – Miasto Kultury" w ramach akcji "EC1 on-line" prezentuje aktualności astronomiczne, spacery po Centrum Nauki i Techniki oraz zagadki i quizy. "Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza widzów do świata kinematografii, a Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej wspomina edycje Festiwalu Komiksu i Gier. Całość można oglądać od poniedziałku do piątku o godz. 11 na profilu Facebook oraz w mediach społecznościowych" - poinformowano na stronie MKiDN.

Z myślą o najmłodszych, w ramach cyklu Domowe Centrum Nauki emitowane są filmy, które prezentują proste doświadczenia do wykonania w warunkach domowych. Programy transmitowane są 3 razy w tygodniu o godz. 10. Dodatkowo część materiałów została dostosowana do osób z niepełnosprawnościami, poprzez wprowadzenie napisów.

Studio Filmów Rysunkowych udostępniła na kanale YouTube zdecydowaną większość kultowych bajek, takich jak "Przygody Bolka i Lolka", "Reksio", "Baltazar Gąbka" czy "Kuba i Śruba". Studio przygotowało także ofertę edukacyjną dla najmłodszych i uruchomiło dwa cykle o animacji. W ramach "Tajemnic animacji" Roman Baran, grafik komputerowy Studia i czołowy przewodnik wycieczek SFR, zdradza tajniki sztuki, dzięki której powstają filmy rysunkowe. W ramach drugiego cyklu "Rysowanie na ekranie" najmłodsi widzowie mogą podglądać jak pracują rysownicy bielskiej wytwórni.

Zapowiedziano, że w trakcie przygotowań jest cykl o tym jak rysuje się najsłynniejsze postaci, które powstawały w Studiu. Jednocześnie wytwórnia na Facebooku przeprowadza całą serię bajkowych konkursów z nagrodami.

Z kolei WFDiF udostępnia swoje produkcje online, ale także poszerza działalność edukacyjną, dostosowaną do zmienionej formy przekazu umożliwiającej angażujący udział odbiorców za pośrednictwem internetu. "Scenariusze lekcji, karty pracy, prezentacje, zadania i quizy z pewnością pomogą w urozmaiceniu domowych lekcji. Materiały dostępne w Bazie Materiałów Edukacyjnych: www.edukacja.wfdif.pl" - podał resort. Wytwórnia udostępnia również cykl wykładów prof. Tadeusza Lubelskiego o historii kina polskiego, które nagrywane były w przestrzeni Planu Filmowego. Przez cały tydzień na kanale Vimeo Wytwórni można obejrzeć film z cyklu "Historia Kina Polskiego".

W ramach projektu Dokument Cyfrowo, digitalizowane są najcenniejsze dzieła polskiej szkoły dokumentu.

Na profilu Plan Filmowy na Facebooku WFiDF udostępnia również materiały filmowe, reportaże z oprowadzań, zapisy warsztatów, spotkań z twórcami oraz informacje dotyczące najciekawszych aspektów pracy na planie. Można zobaczyć m.in. nagrania oprowadzenia po wystawie "Plan Filmowy – Miasto 44", które zarejestrowane zostało podczas realizacji projektu w 2015 r. oraz oprowadzania po wystawie "Cichociemni. Spotkania filmowe"'.

Od 17 marca do 10 kwietnia na kanale Vimeo Wytwórni można było obejrzeć dwa filmy z cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" - Wojciech Kossak "Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r." oraz Stanisław Kaczor-Batowski "Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc". Dodatkowo, WFDiF jest aktualnie w trakcie prac wdrożeniowych nowej platformy promocyjno-edukacyjnej dedykowanej edukacji on-line.

FINA rozwinęła działania on-line z zakresu edukacji filmowej i medialne. "Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie" - napisano w komunikacie MKiDN.

Więcej informacji na stronie www.gov.pl >>>