W wieku 75 lat zmarł Włodzimierz Niderhaus, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, inicjator i producent wielu filmów, m.in. "Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy", "Generała Nila" i "Córek dancingu".

O śmierci dyrektora poinformowała we wtorek Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na swoim profilu na Facebooku. "Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że w wieku 75 lat zmarł pan Włodzimierz Niderhaus, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych" - podano.

We wpisie podkreślono, że "w swej działalności zawodowej dyrektor Niderhaus szczególną troską otaczał młodych twórców, produkując wielokrotnie nagradzane debiuty filmowe, a także tworząc cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej pn. +Teatroteka+, w ramach którego na przestrzeni ostatnich lat zadebiutowały dziesiątki młodych filmowców".

Włodzimierz Niderhaus (ur. 1944 r. w Warszawie) ukończył Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Z WFDiF związany był od 1970 r. W 1989 r. został dyrektorem tej instytucji. W latach 2000-2019 pełnił funkcję wiceprezesa Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA). Od 2000 r. do 2017 r. był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a od 2005 r. do 2008 r. - jej sekretarzem.

Był inicjatorem i producentem wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. "Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego (nagrodzonych Srebrnymi Lwami na FPFF w Gdyni), "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego (uhonorowanej Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni), "Generała Nila" Ryszarda Bugajskiego oraz "Córek Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej (docenionych Nagrodą Specjalną Jury festiwalu w Sundance).

Za działalność zawodową został uhonorowany m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nagrodą m.st. Warszawy oraz Nagrodą Specjalną "Jantar" za "25 lat współpracy producenckiej z festiwalem +Młodzi i Film+ w wolnej Polsce" na 34. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".