"Supernova" Bartosza Kruhlika otrzymała nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu zagranicznego na zakończonym 20 sierpnia 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrey w Meksyku - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP) Grzegorz Wójtowicz.

"Świetny debiut eksplorujący skomplikowane tematy, z doskonałą grą aktorską, film pełen zwrotów akcji, który trafia do widza" – napisali jurorzy w uzasadnieniu nagrody.

Film Kruhlika otwierał konkurs 16. MFF w Monterrey.

Jak przypomniał Wójtowicz, jest to "kolejna impreza na świecie, na której prezentowano najlepszy polski debiut 2019 r.". Po "odmrożeniu" imprez kulturalnych film "Supernova" prezentowany był m.in. na Transilvania International Film Festival w Rumunii, Atlantida Film Fest w Hiszpanii i na Riviera International Film Festival we Włoszech.

Wójtowicz zapowiedział, że w sierpniu i we wrześniu br. film wejdzie do regularnej dystrybucji filmowej w Wielkiej Brytanii, Norwegii i w Niemczech (dystrybutorem na tym terenie jest Kino Project).

"Jeśli ktoś obawia się, że rozegranie akcji w jednym miejscu okaże się nudne, może być pewien, iż nie w przypadku tego filmu. Na polnej drodze poznamy dramat polityka, który zamierza wygrać wybory, policjanta próbującego bez problemów dotrwać do emerytury i mieszkańca polskiej wsi mającego na utrzymaniu rodzinę i niepotrafiącemu sprostać tej odpowiedzialności. Film Bartosza Kruhlika cieszy się uznaniem widzów i krytyków, zbierając wiele nagród na zagranicznych festiwalach, m.in za najlepszy film Dublin Film Festival!" – czytamy w recenzji na stronie "Polish Express".

"Supernovą" pokazywano także na polskich festiwalach filmowych. Na zakończonym 16 sierpnia br. Ińskim Lecie Filmowym film zdobył Złotą Rybkę dla najlepszego polskiego filmu. Statuetkę odebrał odtwórca głównej roli Marcin Zarzeczny.

We wrześniu br. film będzie walczył o Wielkiego Jantara na 39. Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie, a także o Tarnowską Nagrodę Filmową.

Producentem filmu jest działające przy SFP Studio Munka. Koproducentem "Supernovej" jest Canal+ Polska.

Film powstał w ramach wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) programu "60 Minut".