Zrekonstruowany na nowo film Wojciecha J. Hasa "Sanatorium Pod Klepsydrą" zostanie pokazany w sekcji Revivals 58. New York Film Festival - poinformował w poniedziałek na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Jak wyjaśnił PISF, amerykański festiwal odbędzie się od 25 września do 11 października w formule hybrydowej (pokazy plenerowe i online).

"Sanatorium pod Klepsydrą" znalazło się w programie sekcji prezentującej odnowione klasyczne tytuły, obok takich filmów, jak: "Spragnieni miłości" reż. Wong Kar-Wai, "Pała ze sprawowania" reż. Jean Vigo, "Kwiaty Szanghaju" reż. Hou Hsiao-hsien i "Potępienie" reż. Bela Tarr.

"Odnowiona wersja filmu powstała ze skanu oryginalnego negatywu, po raz pierwszy w rozdzielczości 4K" - napisano na stronie PISF. Za rekonstrukcję, nagrodzonego w 1973 r. w Cannes filmu Hasa, odpowiada Fixafilm. Nadzór artystyczny nad projektem sprawują operatorzy Piotr Sobociński Jr oraz Michał Sobociński, wnukowie Witolda Sobocińskiego, autora zdjęć do "Sanatorium pod Klepsydrą".

Reklama

Jak przypomniano, film Hasa to "luźna adaptacja prozy Brunona Schulza powstała w cieniu wydarzeń roku 1968 i opowiadająca o minionej kulturze żydowskiej". "Surrealistyczna fabuła osnuta jest wokół wizyty młodego mężczyzny (w tej roli Jan Nowicki) w fantasmagorycznym sanatorium poza czasem i przestrzenią" - czytamy na stronie PISF.

Poinformowano również, że w Konkursie Głównym amerykańskiego festiwalu pojawi się polski akcent. "Michał Sobociński jest autorem zdjęć do hinduskiego filmu pt. The Disciple w reżyserii Chaitanya Tamhane, który bierze udział w Konkursie Głównym tegorocznego Nowojorskiego Festiwalu Filmowego" - napisano.