W październiku 2017 r. Katowice będą gospodarzem prestiżowego międzynarodowego wydarzenia muzycznego – targów "Womex" (The World Music Expo). Targi co roku przyciągają tysiące fanów i wykonawców muzyki ludowej, etnicznej i folkowej, nazywanej world music.

Katowice - noszące od grudnia ub.r. tytuł Miasta Muzyki UNESCO - będą pierwszym miastem w Polsce i drugim (po Budapeszcie) w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym odbędzie się to wydarzenie.

To nie tylko impreza targowa, złożona wyłącznie z częścią wystawienniczej i spotkań branżowych, ale też dziesiątki koncertów, sesji konferencyjnych, projekcji filmowych i innych inicjatyw poświęconych współczesnym nurtom muzyki folkowej - podkreślił na czwartkowej konferencji w Katowicach założyciel tego dorocznego przedsięwzięcia, Ben Mandelson. To też okazja - dodał - do zintegrowania środowiska miłośników world music, m.in. do poznania się artystów, producentów i managerów z całego świata.

Mandelson zapewnił jednocześnie, że z wielu propozycji targów będą mogli skorzystać także mieszkańcy Katowic i okolic, a nie tylko osoby z branży.

Organizacja targów w Polsce to też możliwość prezentacji na arenie międzynarodowej polskiej muzyki folkowej, która zdaniem Mandelsona jest niezwykle interesująca i staje się coraz bardziej rozpoznawalna w świecie, m.in. dzięki takim zespołom jak Vołosi, Kapela ze Wsi Warszawa czy Janusz Prusinowski Trio.

Uzasadniając wybór Katowic na gospodarza przyszłorocznej edycji Mandelson wskazał przede wszystkim na przynależność stolicy woj. śląskiego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wymienił również atrakcyjną lokalizację miasta w centrum tej części Europy, doświadczenie w organizowaniu dużych imprez muzycznych takich jak np. Off Festival czy Tauron Nowa Muzyka oraz nowoczesne obiekty kulturalne, z siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiej Radia na czele.

Docenił też widoczny – jego zdaniem – proces przemiany Katowic, które przechodzą obecnie "postindustrialny rozkwit" i stają się "zielonym centrum kultury".

Z kolei prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił znaczenie możliwości prezentacji miasta na międzynarodowym forum. "To bez wątpienia wydarzenie o randze globalnej. W Polsce Katowice są już rozpoznawalne jako Miasto Muzyki, a +Womex+ pozwoli wzmocnić naszą markę w świecie" – zaznaczył.

Przyszłoroczna edycja targów odbędzie się w dniach 25-29 października w katowickiej strefie kultury, czyli w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Koszt organizacji wydarzenia po stronie miasta Katowice stanowi ponad 1,6 mln zł - poinformowano na konferencji. Organizatorzy zwrócili jednak uwagę, że impreza może przynieść miastu dochód nawet 9 mln zł m.in. dzięki usługom hotelarskim czy gastronomicznym.

The World Music Expo organizowane są w europejskich miastach od 1994 r. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Berlinie, Sewilli i Kopenhadze.

W ubiegłorocznej edycji w Budapeszcie udział wzięło ponad 2,5 tys. delegatów reprezentujących 1,5 tys. przedsiębiorstw z 90 krajów. Na siedmiu scenach swoją muzykę zaprezentowało wówczas 280 artystów z 50 państw. Impreza przyciągnęła ponad trzystu dziennikarzy.

Wśród polskich artystów, którzy dotychczas prezentowali się podczas imprezy, wymienić można m.in. Kroke, Motion Trio, Kapela ze Wsi Warszawa, Vołosi, Muzykanci czy Sutari.

W tym roku targi odbędą się w październiku w Santiago de Compostela w Hiszpanii.