Koncerty muzyków z Polski i zagranicy, warsztaty, wykłady oraz projekcje filmowe znalazły się w programie 18. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, który rozpocznie się we Wrocławiu 28 maja i będzie trwał do 3 czerwca.

Festiwal Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.

Wrocławski festiwal jest jednym z największych i najstarszych przeglądów kultury żydowskiej w Polsce. „Najstarszym festiwalem kultury żydowskiej w Polsce jest krakowski, później pojawiła się Simcha, a następnie festiwal warszawski” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Stanisław Rybarczyk.

W tym roku motywem przewodnim będzie spuścizna kulturalna wrocławskich i dolnośląskich Żydów. „Będziemy mówić o czasach dawnych i zupełnie nam bliskich, o ludziach, którzy wieki temu odeszli i tych, których spotkamy na festiwalu. Będziemy mówić zarówno o kantorze Dawidzie, jak i o Abrahamie Geigerze, o Jakubie Rotbaumie i Jerzym Kichlerze, o Mirze Żelechower – Aleksiun i Bente Kahan. Będziemy słuchać pieśni, które skomponował w XIX wieku ówczesny kantor Moritz Deutsch dla swojego chóru z synagogi pod Białym Bocianem” - mówił Rybarczyk.

Festiwal zainauguruje w sobotę Klezmerska Hawdala - koncert, na którym wystąpi polski zespół Klezmafour, łączący muzykę klezmerską z rockową. W jego ramach odbędzie się również koncert krakowskiej formacji Legend of Kazimierz.

Muzycznym wydarzeniem tegorocznej Simchy ma być koncert izraelskiego kantora Yosepha Schwarza. „To koncert galowy wschodzącej gwiazdy. Schwarz będzie śpiewał nie tylko muzykę kantoralną, ale również piosenki estradowe, m.in. z repertuaru Franka Sinatry” - mówił Rybarczyk.

Oprócz tego na festiwal przyjedzie również szwedzka wokalistka Louisa Lyne z zespołem Di Yiddishe Kapelye, która śpiewa w języku jidysz. Wrocławianie będą mieli również okazję wysłuchać koncertu serbskiego zespołu Shira U’tfila, który wykonuje muzykę sefardyjskich Żydów.

W programie festiwalu znalazły się również warsztaty i wykłady poświęcone kulturze żydowskiej. Zaplanowano m.in. warsztaty z języka jidysz i hebrajskiego. Część wykładów będzie poświęcona roli Żydów w budowaniu Breslau i powojennego Wrocławia oraz idei otwartego dialogu, dzięki której narodziła się wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań.

Nie zabraknie również spotkań i warsztatów poświęconych kuchni żydowskiej. Zaplanowano również przegląd filmów z warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy oraz projekcję filmu „Kosher Friendly” autorstwa Benny Brunner’a i Joseph Rochlitz’a poświęconego odrodzeniu społeczności żydowskiej Wrocławia.

Festiwal zakończy się 3 czerwca.

Strona festiwalu >>>