"07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu" będzie od tej pory punktem odniesienia dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o tej słynnej produkcji.

Miała to być jeszcze jedna laurka sławiąca milicję w służbie socjalistycznej ojczyzny – wyszło inaczej. „07 zgłoś się” to kawał niezłego kina, w opinii wielu najlepszy serial kryminalny, jaki kiedykolwiek nakręcono w Polsce – szorstka, męska opowieść z ironią portretująca swoją epokę: finisz Gierkowskiej dekady sukcesu i marazm trudnych lat 80. Po latach kwestie propagandowe schodzą na dalszy plan – zostają niezapomniane role Bronisława Cieślaka, Zdzisława Kozienia, Piotra Fronczewskiego, znakomite aktorskie epizody Andrzeja Szalawskiego, Mariusza Gorczyńskiego czy Ewy Szykulskiej, pejzaż szemranych klubów z dansingiem i siermiężnych ośrodków wczasowych, nieco absurdalne pościgi samochodowe z udziałem fiatów 125p i polonezów, zbrodnia i kara na miarę PRL.

Piotr K. Piotrowski postawił przed sobą zadanie, by możliwie najpełniej opisać polityczny i społeczny kontekst serialu, przywołać wspomnienia tych, którzy uczestniczyli w jego realizacji, zgromadzić w jednej książce setki faktów i anegdot. To się właściwie udało, choć i tak pozostaje pewien niedosyt, bo ten serial zasługuje również na poważną analizę krytyczną. Niemniej „07 zgłasza się” będzie od tej pory punktem odniesienia dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o tej słynnej produkcji.

Reklama

07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu | Piotr K. Piotrowski | Prószyński i S-ka 2013 | Recenzja: Piotr Kofta | Ocena: 4 / 6