Organizatorem 2. Kongresu Kultury Polskiej, który odbędzie się online 12 listopada, jest Stowarzyszenie Muza Dei. O zmianie terminu i formuły Kongresu poinformowano we wtorek na Twitterze Narodowego Centrum Kultury (NCK).

Pierwotnie Kongres miał się odbyć 29 października z udziałem prelegentów i obserwatorów w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

"Celem Kongresu Kultury Polskiej jest stymulacja różnych środowisk do zaszczepienia kultury definiowanej przez trzy wyznaczniki: Prawda, Dobro, Piękno" - podkreślono na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK).

Jak wyjaśniono, "w trakcie tegorocznego Kongresu zaplanowano kilka paneli dyskusyjnych, w tym m.in. +Kultura Jutra – kultura fundamentem wspólnoty narodowej+, +Rola kultury w budowaniu kapitału społecznego+ i +Język kultury wczoraj i dziś+". Pomiędzy panelami zaplanowano również prezentację programów realizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

"Główną ideą Kongresu Kultury Polskiej jest dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem osób związanych z szeroko pojętą kulturą – zarówno z perspektywy twórców, promotorów, jak również przedstawicieli władzy czy instytucji kultury. Dzięki temu zyskujemy kompleksowy obraz polskiej kultury widziany z różnych stron" - wyjaśnił prezes Stowarzyszenia Muza Dei (organizatora Kongresu) Andrzej Dubiel. "Poprzez wspólny dialog możemy wypracować skuteczne rozwiązania, które będą przynosić korzyść wszystkim, na czele z odbiorcami kultury" - dodał.

Wśród prelegentów Kongresu znaleźli się, m.in.: dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, wiceprezes Zarządu TVP S.A. Mateusz Matyszkowicz, były marszałek Sejmu i członek Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Marek Jurek, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dr Piotr Bernatowicz, aktor Leszek Zduń, aktorka i posłanka na Sejm Dominika Chorosińska, oraz wokalistka Natalia Kawalec.

"Kongres Kultury Polskiej jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń ukierunkowaną na dyskusję pomiędzy ekspertami i praktykami zajmującymi się szeroko rozumianą kulturą. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do przedstawicieli instytucji kultury, instytucji rządowych i samorządowych, twórców, artystów, dziennikarzy oraz mediów" - czytamy na stronie NCK.

Więcej informacji o 2. Kongresie Kultury Polskiej i o jego programie znaleźć można na stronie: http://kongreskulturypolskiej.pl.

Jak poinformowano, aby wziąć w nim udział należy zamówić bezpłatne bilety na stronie: https://eventdei.pl/wydarzenie/kongres-kultury-polskiej-2020/.

Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się 29 października w godz. 9-16.30 w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, jest Stowarzyszenie Muza Dei. Patronatem honorowym Kongres objął minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Organizację kongresu dofinansowano ze środków NCK w ramach programu "Kultura – Interwencje 2020".