Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowiska, Instytut Muzyki i Tańca (IMiT) uruchamia bezpłatny pakiet wspieraMY dla artystów muzyków i tancerzy - poinformowała PAP kierownik ds. promocji IMiT Agata Szymczak.

"Instytut Muzyki i Tańca do swoich priorytetowych zadań zalicza wszechstronne wspieranie artystów muzyków i tancerzy. Obecna sytuacja związana z pandemią może być trudna pod względem ekonomicznym, zawodowym, społecznym, a także psychicznym" - napisała Szymczak w przesłanej PAP informacji o uruchomieniu pakietu wspieraMY.

W jego skład wchodzą: poradnictwo psychologiczne online, poradnictwo prawne online oraz baza wiedzy online w zakresie możliwości uzyskania wsparcia finansowego.

Jak wyjaśniła Szymczak, porad psychologicznych udzielają psychologowie, którzy "znają specyfikę zawodów artystycznych i mają kompetencje związane z tym obszarem działalności kulturalnej". Konsultacje online trwają 40 minut.

"Prawnicy współpracujący z IMiT udzielają wsparcia w kwestiach wynikających z sytuacji pandemii, a dotyczących pracy artystycznej lub zawodowej. Oznacza to przede wszystkich zagadnienia związane z Kodeksem pracy czy Kodeksem cywilnym w zakresie umów cywilnoprawnych, czyli umów zlecenia lub o dzieło" - czytamy w informacji o pakiecie.

Porady są udzielane w formie mailowej (przy zagadnieniach prostszych) lub telefonicznej (przy zagadnieniach bardziej skomplikowanych lub jeśli prawnik będzie potrzebował dodatkowych informacji).

"Wiele instytucji oferuje możliwości wsparcia finansowego dla artystów. W bazie, która jest aktualizowana na bieżąco, znajdują się przydatne linki do programów stypendialnych, grantowych i socjalnych, również tych przygotowanych specjalnie na czas pandemii" - napisała Szymczak.

Baza ta jest dostępna w formie pliku pdf, który można pobrać ze strony IMiT (imit.org.pl). Informacje o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego są również udostępniane w mediach społecznościowych Instytutu.

Jak podkreślono w przesłanej informacji, korzystanie z poszczególnych części pakietu wspieraMY łączy się z akceptacją odpowiednich regulaminów, które są dostępne na stronie IMiT.

Osobą oddelegowaną do kontaktu w sprawach związanych z pakietem jest Joanna Rowicka z Pracowni Edukacji i Psychologii Muzyki IMiT (adres e-mail: edukacja@imit.org.pl).

Więcej informacji na temat pakietu oraz regulaminy dostępne są na stronie: imit.org.pl >>>