Nieczynne z powodu zagrożenia koronawirusem łódzkie instytucje kulturalne - muzea, teatry, domy kultury - przygotowały ofertę online. Bez wychodzenia z domu będzie można m.in. zwiedzić nową wystawę w Muzeum Tradycji Niepodległościowej i obejrzeć spektakle Teatru Nowego.

"Od spektakli teatralnych poprzez webinary, ofertę dla uczniów i interaktywne spotkania w internecie - artyści i ludzie kultury mimo bardzo trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli, są z łodzianami. Kanał youtube Kocham Łódź czy konta facebookowe Miasta Łódź i profile miejskich instytucji kultury to te miejsca, gdzie będzie można na bieżąco skorzystać z różnych propozycji ciekawego spędzenia czasu. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się uruchomić płatny kanał, abyśmy mogli w tej sposób wspierać ludzi kultury. Zachęcam do oglądania i komentowania tego, co najlepsze w łódzkiej kulturze" - podkreślił na konferencji w niedzielę dyrektor Wydziału Kultury w łódzkim magistracie Jacek Grudzień.

Na oficjalnym kanale youtube łódzkiego magistratu - Kocham Łódź - codziennie o godz. 18 będą pojawiać się nowe m.in. spektakle teatralne, słuchowiska radiowe, zapowiedzi wydarzeń realizowanych online przez biblioteki, domy kultury i inne instytucje. Harmonogram stworzony na pierwszy tydzień działalności online można uzyskać także na profilu facebookowym Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Już w poniedziałek o godz. 14.00 Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaplanowało zdalne zwiedzanie pierwszego fragmentu najnowszej wystawy stałej w Oddziale Martyrologii Radogoszcz "Zabrał ich ogień". Z kolei wieczorem będzie można obejrzeć spektakl "Fantazja polska" w reżyserii Macieja Wojtyszki, zrealizowany w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. We wtorek o godz. 16 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana udostępni koncert muzyki Dawida Bajgerlmana w wykonaniu Tubis Trio, a wieczorem Teatr Powszechny - Polskie Centrum Komedii zaprosi na komediopisanie online z udziałem internautów. W sieci - przy udziale kuratorów - będzie można również obejrzeć wystawę prac plakacisty Michała Batorego.

"W niedzielę w Teatrze Nowym miał się odbyć kolejny Krakowski Salon Poezji - nasz absolutny hit, realizowany wspólnie z Anną Dymną. Do tej pory powstało kilkadziesiąt Salonów i w związku z obecną sytuacją będziemy udostępniać ich zapis na naszej stronie w internecie. Według badań +Praktyki kulturalne Polaków+ główną przeszkodą uczestnictwa w kulturze, podawaną przez ankietowanych, jest brak czasu. Teraz mamy więcej czasu na konsumowanie kultury. Będziemy zatem proponować odbiorcom w domach zapoznanie się z ambitniejszymi produkcjami kulturalnymi i sięganie po rzeczy, na które wcześniej nie mieli czasu" - zaznaczył dyrektor Teatru Nowego Krzysztof Dudek.

Rozrywkę interaktywną chce zaproponować widzom działająca w Teatrze Nowym grupa IMPRO Atak!, która pracuje metodą Keitha Johnstone'a. Podczas improwizowanych spektakli publiczność podpowiada aktorom, np. gdzie aktualnie się znajdują, kim są, co mają zrobić.

"Widzowie są współtwórcami naszych spektakli. Postanowiliśmy zaprezentować IMPRO w internecie, z udziałem publiczności - tak jak to się odbywa na scenie. Nasz spektakl na żywo będzie transmitowany w internecie wraz z czatem online, na którym widzowie będą dawali nam sugestie co do przebiegu spektaklu" - wyjaśnił aktor Teatru Nowego Konrad Michalak.

Aktorzy liczą, że ten rodzaj rozrywki może idealnie sprawdzić się w internecie i że pierwszą interaktywną produkcję uda się zrealizować w już w przyszłym tygodniu. Mają pomysł, by spotykać się w swoim ścisłym gronie i improwizować "na kanapie", albo - metodą wypróbowaną przez performerów amerykańskich - aby każdy aktor nadawał obraz na żywo przez kamerę internetową ze swojego domu; widzowie zaś będą oglądać teatr improwizowany na podzielonym na części ekranie.

Działalność online podejmują też mniejsze placówki, np. Widzewskie Domy Kultury opublikowały materiały z wykładów o historii sztuki i historii teatru w Łodzi, które trzeba było odwołać. W sieci umieszczono też ćwiczenia dla uczestników lektoratów językowych, zajęć z wokalistyki oraz nauki gry na instrumentach, a także filmy ze spotkań z pisarzami, realizowane w ramach projektu "Mały Książkomaniak".