W akcji "Weekend za pół ceny", która odbędzie się w dniach 22-24 listopada, zniżki dla turystów przygotowało ponad tysiąc atrakcji turystycznych, kulturalnych i gastronomicznych - poinformował w czwartek prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Organizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną (POT) akcja "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" odbywa się dwa razy do roku poza głównym sezonem turystycznym, począwszy od 2016 r. i jest skierowana do branży turystycznej i turystów. W tym roku przystąpiło do niej kilkadziesiąt muzeów, galerii, teatrów i innych instytucji kultury.

W Warszawie do akcji przystąpiły m.in. Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Niepodległości, Muzeum Chopina oraz Teatr Polski, Teatr Druga Strefa i Teatr Narodowy, gdzie będzie można zobaczyć spektakle "IRONBOUND. Za torami, za mostem" oraz "Opowieść zimowa".

W Gdańsku tańsze będą bilety m.in. do Muzeum II Wojny Światowej, Teatru Wybrzeże i Opery Bałtyckiej, a w Poznaniu do Muzeum Archeologicznego i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki.

Teatr Polski we Wrocławiu, Opera Wrocławska, Muzeum Współczesne i Muzeum Pana Tadeusza to niektóre z instytucji ze stolicy Dolnego Śląska, które przystąpiły do programu.

W stolicy Małopolski w akcji biorą udział m.in. oddziały Muzeum Krakowa, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Muzeum Armii Krajowej i Międzynarodowe Centrum Kultury.

Królewskie rezydencje: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski na Wawelu - po raz ósmy przystąpiły też do akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich", której inicjatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Zamku Królewskim można zwiedzać ekspozycje stałe oraz wystawę czasową "Poczet królów Polski", a w drugiej połowie listopada Bibliotekę Królewską – jedyne ocalałe z pożogi wojennej oryginalne wnętrze, Piwnicę Więzienną, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej.

W Łazienkach Królewskich do końca listopada będzie można zwiedzać Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów oraz królewskimi apartamentami, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby, Pałac Myślewicki z apartamentami ks. Józefa Poniatowskiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z ekspozycjami stałymi.

Z kolei w Muzeum Pałacu Króla Jana III m.in. Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową, a na Wawelu wystawy "Reprezentacyjne Komnaty Królewskie", "Wawel Zaginiony", "Skarbiec Koronny i Zbrojownia”, "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu".

Szczegóły na stronach internetowych instytucji kultury oraz na www.polskazobaczwiecej.pl.