Zdjęcie przedstawia dziewczynkę z Amazonii. – Od razu nas zachwyciła, ma w sobie coś, co łączy wszystkie Brave Kids – mówi Grzegorz Bral, dyrektor i jeden z pomysłodawców tego niezwykłego projektu artystyczno-edukacyjnego. W ramach tegorocznej, już 10. edycji, do Polski przyjedzie 150 młodych artystów z Afryki, Azji, Ameryki Południowej oraz Europy.

Dziewczynka pochodzi z niewielkiej, liczącej kilkaset osób społeczności Gavião Parkatêjê z północnej Brazylii. Mieszka w amazońskim lesie deszczowym. Zdjęcie zostało zrobione w wyjątkowej chwili: chwilę wcześniej wygrała bieg podczas tradycyjnych zawodów.

– Na pozór wydaje się poważna, ale jeśli przyjrzeć się chwilę dłużej, wydaje się, że zaraz wybuchnie śmiechem. Widać w niej radość, otwartość i poczucie zakorzenienia. To są trzy wymiary autentyczności, o które chodzi w Brave Kids. Dlatego to zdjęcie od razu przykuło naszą uwagę, mimo że akurat tego lata nie przyjedzie do nas brazylijska grupa. Zachwyciło nas, ponieważ to kwintesencja 10 lat projektu – mówi Grzegorz Bral.

Dodaje, że dziewczynka pochodzi ze społeczności, która przywiązuje dużą wagę do tworzenia mocnych więzi i bezinteresownego wspierania się nawzajem. Za wyborem akurat tego zdjęcia przemawia więc jeszcze szerszy kontekst.

– Jest w Brave Kids coś, do czego od dekady się nie przyzwyczaiłem: wzruszam się, gdy widzę, w jak swobodny i płynny sposób ci młodzi ludzie nawiązują relacje między sobą, jak naturalnie przychodzi im współpraca w trakcie warsztatów artystycznych. A przecież pochodzą z bardzo różnych kultur, nieraz oddalonych od siebie od tysiące kilometrów, nieraz wzajemnie zupełnie się nie znających. Chciałbym, żeby zachowali w sobie tę energię, spontaniczność i chęć do działania jak najdłużej, m.in. po to jest nasz projekt – podkreśla Grzegorz Bral.

Z czterech kontynentów do siedmiu miast

W tegorocznej edycji Brave Kids weźmie udział ok. 150 młodych artystów, m.in. z Kolumbii, Salwadoru, Indii, Kenii, Kazachstanu, Estonii, Peru, Korei Południowej, Kenii, Palestyny czy Gruzji, jak również grupy polskie. Większość uczestników projektu zajmuje się tradycyjnymi dla swych społeczności lub kultur tańcami, śpiewem, muzyką czy teatrem, choć nie zabraknie też wyrazistych akcentów współczesnych.

Dzieci i młodzież przez dwa tygodnie będą gościć u polskich rodzin. Do Wrocławia, Rzeszowa, Leszna i Radziejowic przyjadą 15 czerwca, 22 czerwca do Wałbrzycha, a w lipcu do Gdańska oraz Białegostoku. Dodajmy, że na Pomorzu Brave Kids będą gościć po raz pierwszy. W każdym z miast będzie okazja do zobaczenia grup podczas występów artystycznych oraz spotkania się z dziećmi w ramach innych wydarzeń.

Informacje dotyczące projektu, w tym rekrutacji rodzin oraz spotkań organizacyjnych w poszczególnych miastach, są dostępne na stronie projektu: www.bravekids.eu. Można tam również znaleźć kontakt do lokalnych koordynatorów projektu.

30 czerwca uczestnicy Brave Kids goszczący we Wrocławiu, Rzeszowie, Lesznie, Radziejowicach, spotkają się w Obornikach Śląskich niedaleko Wrocławia, gdzie będą przygotowywać wielki spektakl finałowy wspierani przez artystów i pedagogów z Polski, Indii, Hiszpanii i Iranu. Widowisko zobaczymy 7 i 9 lipca na dużej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. To niezwykłe wydarzenie, za każdym razem zaskakujące pomysłowością i energią młodych artystów. W ubiegłym roku spektakl odbył się we wrocławskiej Hali Stulecia, przyciągając 1800 widzów. Natomiast w Gdańsku i Białymstoku odbędą się finały lokalne.

To już 10. edycja projektu Brave Kids. W poprzednich wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Honorowy patronat nad projektem Brave Kids objęły UNESCO i Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids