Wykłady, warsztaty scenariuszowe, spotkania i pokazy filmowe znalazły się w programie 8. festiwalu Script Fiesta. Impreza dla scenarzystów odbywać się będzie w dniach 26-31 marca w Warszawskiej Szkole Filmowej i prowadzonym przez nią kinie Elektronik.

Festiwal, organizowany przez Warszawską Szkołę Filmową, otworzy Targowisko Twórczości, które poprowadzi kanclerz, współzałożyciel szkoły, reżyser i scenarzysta Maciej Ślesicki. W trakcie spotkania scenarzyści poznają mocne i słabe strony swoich projektów.

We wtorek wieczorem odbędzie się gala otwarcia festiwalu, podczas której widzowie będą mieli okazję obejrzeć film "Ciemno, prawie noc" w reż. Borysa Lankosza, który jest adaptacją uhonorowanej nagrodą Nike powieści Joanny Bator pod tym samym tytułem. Główną bohaterką opowieści jest dziennikarka Alicja Tabor (w tej roli Magdalena Cielecka), która po latach przyjeżdża do rodzinnego Wałbrzycha, by napisać reportaż o zaginięciach trójki dzieci. W filmie wystąpili również m.in. Marcin Dorociński, Roma Gąsiorowska, Dawid Ogrodnik, Agata Buzek, Dorota Kolak i Piotr Fronczewski. Za scenariusz odpowiadają Magdalena i Borys Lankoszowie.

Jednym z gości honorowych tegorocznej Script Fiesty będzie reżyser i scenarzysta Jonathan Lynn, twórca m.in. "Uciekających zakonnic" i "Tropu". Artysta poprowadzi warsztaty scenariuszowe dla autorów komedii. Podczas spotkania omawiać będzie m.in. narrację, punkty zwrotne, rodzaje komizmu i ich prawdopodobny wpływ na publiczność. Scenarzyści będą mogli spotkać się także m.in. z aktorem Arkadiuszem Jakubikiem który opowie im, jak stworzyć ciekawą rolę, jakie są oczekiwania aktora względem scenariusza, a także jak na jego podstawie przygotowuje się do roli.

Dla uczestników festiwalu przygotowano również warsztaty pisania scenariuszy dla dzieci, w trakcie których dowiedzą się, jak zainteresować najmłodszych widzów, opowiedzieć im o kwestiach trudnych oraz jak wykreować postać zrozumiałą dla dziecięcego aktora. Prowadzącymi spotkanie będą reżyserka spektakli dla dzieci i młodzieży Anna Salamon-Kalinowska oraz scenarzystka Martyna Wojcieszek.

W programie festiwalu znalazł się również wykład Agnieszki Kruk poświęcony punktowi zwrotnemu w scenariuszu. Publiczność dowie się m.in. jak można go wykorzystać do ustawienia fabuły, poczynając od ekspozycji, na kulminacji kończąc. Scenarzyści będą mogli także wziąć udział w sesji czytania scenariuszy, podczas której studenci aktorstwa z Warszawskiej Szkoły Filmowej wygłoszą fragmenty tekstów wybranych przez reżyserkę i scenarzystkę Veronikę Andersson.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają ponadto m.in. na pokaz filmu "Córka trenera" w reż. Łukasza Grzegorzka. To opowieść o losach samotnego ojca, trenera tenisa ziemnego (w tej roli Jacek Braciak) oraz jego nastoletniej córki i sportowej podopiecznej (Karolina Bruchnicka). Po projekcji odbędzie się case study, w trakcie którego Grzegorzek wraz ze współscenarzystą Krzysztofem Umińskim i producentką Natalią Grzegorzek przybliżą widowni losy scenariusza "od pierwszego treatmentu po ostatnią wersję montażową filmu".

Program festiwalu dopełni rozstrzygnięcie konkursów na koncepcję serialu telewizyjnego, etiudę i grę komputerową, a także Pitch Fiesta, czyli sesje, w trakcie których autorzy będą mogli zainteresować własnymi projektami producentów i zdobyć kontakty branżowe.

Wstęp na Script Fiestę jest bezpłatny. Na niektóre wydarzenia, m.in. Pitch Fiestę i Targowisko Twórczości, obowiązują zapisy.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu można uzyskać pod adresem: scriptfiesta.pl/program.