Spotkania z autorami, wykłady i premiery złożą się na rozpoczynające się w piątek Poznańskie Targi Książki. Jednym z gości wydarzenia będzie sir Dermot Turing, brytyjski specjalista w zakresie łamania szyfrów z czasów II wojny światowej.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna edycja Poznańskich Targów Książki zyska nowy wymiar; oprócz książek dla dzieci i młodzieży pojawi się także wiele publikacji oraz autorów wydawnictw dla dorosłych czytelników.

Wśród gości Targów będzie m.in. pisarz i publicysta Marcin Szczygielski; autor znany z takich książek jak „Czarny Młyn”, „Czarownica piętro niżej”, „Tuczarnia motyli”, „Teatr Niewidzialnych Dzieci”, „Weronika i zombie” czy „Leo i czerwony automat”. Na Poznańskich Targach Książki pojawi się także Jakub Małecki - pisarz młodego pokolenia, a także tłumacz literatury z języka angielskiego, autor 9 powieści, wśród których znajdują się takie pozycje, jak „Ślady”, „Rdza”, czy bardzo dobrze przyjęty przez krytykę „Dygot”, nagrodzony nominacją do poznańskiej Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

W Poznaniu odbędzie się także premiera książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, której autorem jest bratanek Alana Turinga - sir Dermot Turing, brytyjski specjalista w zakresie łamania szyfrów z czasów II wojny światowej, prawnik i ekonomista, członek rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park.

Złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, które znacząco przyspieszyło jej zakończenie. Przyczynił się do tego Alan Turing, brytyjski specjalista w dziedzinie matematyki stosowanej, kryptolog, twórca pojęcia „maszyny Turinga” i jeden z twórców informatyki, który w czasie II wojny światowej zaprojektował tzw. bombę Turinga – urządzenie ułatwiające rozszyfrowywanie wiadomości zapisanych przy użyciu maszyny szyfrującej Enigma. Bratanek Alana Turinga pisze jednak przede wszystkim o ludziach, indywidualistach i ekscentrykach, o ich niezwykłych zmaganiach intelektualnych i odwadze, oraz o tym, w jaki sposób współpraca przy łamaniu szyfru zmieniała ich losy. W książce Turing podkreśla także znaczenie działań wszystkich państw biorących udział w złamaniu szyfru słynnej Enigmy: Polski, Francji i Wielkiej Brytanii.

W trakcie pierwszego dnia targów odbędzie się też naukowa prezentacja jednego z najbardziej fascynujących, bo do dziś nierozszyfrowanych, średniowiecznych zabytków europejskiego piśmiennictwa – Manuskryptu Wojnicza – skrywanego w zbiorach Beinecke – Biblioteki Ksiąg Rzadkich.

Jak podkreślili organizatorzy, „po raz pierwszy w Polsce, na Poznańskich Targach Książki, fascynaci światowych zagadek będą mogli przyjrzeć się stronom nierozszyfrowanego manuskryptu, który od 1912 roku porusza wyobraźnię najtęższych mózgów akademickich na świecie”.

W ramach targów stworzona zostanie także specjalna przestrzeń dla dzieci do 4 lat i ich opiekunów. Organizatorzy zapraszają do niej najmłodszych bibliofili, którzy będą mogli wziąć udział w sesjach wspólnego czytania, czytania wrażeniowego, „czytania –fikania”. Strefę, jako „goście specjalni”, odwiedzą także bajkowe postacie. Targom towarzyszyć będą również wydarzenia specjalne, w tym spektakle dla dzieci.

Tradycją poznańskich spotkań z książką jest ponadto cykl wykładów skierowanych do nauczycieli, bibliotekarzy i dziennikarzy. Program Targów obejmuje też szereg wystaw. W cyklu „Mistrzowie ilustracji” zostaną w tym roku zaprezentowane prace Piotra Sochy; jednego z najlepszych współczesnych polskich ilustratorów. Podczas Targów zostaną wręczone również nagrody "Pegazika" dla twórców i promotorów wśród dzieci.

Poznańskim Targom Książki towarzyszyć będą 23. Targi Edukacyjne. Impreza adresowana jest głównie do nauczycieli oraz młodzieży, która często staje przed dylematem wyboru następnej szkoły czy kierunku kształcenia. W targach weźmie udział blisko 170 placówek edukacyjnych zarówno publicznych jak i niepublicznych szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i wyższych oraz innych instytucji dydaktycznych działających na różnych poziomach nauczania. Na uczniów szkół średnich będzie czekać szeroka oferta edukacyjna 25 szkół policealnych i wyższych z Polski i zagranicy. Pomocą w wyborze kolejnego etapu edukacji będą służyć doradcy zawodowi.

Organizatorzy mocno też stawiają na coraz bardziej popularne szkolnictwo zawodowe. Okazją do przyjrzenia się ofercie kształcenia zawodowego będzie "Aleja Zawodowców", na której odbędą się pokazy umiejętności uczniów ze szkół zawodowych, m.in. budowlanej, samochodowej, gastronomicznej, elektrycznej czy odzieżowej. O uczniów zabiegać będą także m.in. szkoły pożarnicze. Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu zaprezentuje ćwiczenia sprawnościowe, jakie są wymagane na egzaminie wstępnym.

Hasłem tegorocznych targów jest "Kierunek bezpieczeństwo". Podczas trzydniowej imprezy odbędzie się 35 prelekcji i warsztatów poświęconych głównie bezpieczeństwu w szkołach, czy w internecie.

W trakcie targów odbędzie się Ogólnopolski Kongres Oświatowy EDUTEC. Jednym z głównych tematów będzie obecność coraz większej liczby dzieci imigrantów w polskich szkołach.

Targi Edukacyjne i Poznańskie Targi Książki potrwają do 3 marca.