"Kamerdyner", "Zimna wojna" i "Kler" powalczą o miano filmu roku w tegorocznej, 21. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły. Nominacje zostały podane w środę na konferencji prasowej w Warszawie. Laureatów poznamy 25 marca.

O statuetki dla najlepszego filmu rywalizować będą: "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona, "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oraz "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

O nagrody za najlepszą reżyserię powalczą Janusz Kondratiuk za "Jak pies z kotem", Wojciech Smarzowski za "Kler" i Paweł Pawlikowski za "Zimną wojnę", zaś za scenariusz - Marek Koterski za "7 uczuć", Wojciech Smarzowski i Wojciech Rzehak za "Kler" oraz Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki za "Zimną wojnę".

Do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą nominowane są Joanna Kulig za "Zimną wojnę", Gabriela Muskała występująca w "Fudze", Anna Radwan za rolę w "Kamerdynerze", zaś za męską - Janusz Gajos za rolę w "Kamerdynerze", Jacek Braciak występujący w "Klerze" i Tomasz Kot za "Zimną wojnę".

Justyna Stolarz za "7 uczuć" Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias za "Kamerdynera" oraz Aleksandra Staszko za "Zimną wojnę" zostały nominowane w kategorii najlepsze kostiumy.

O nagrody za drugoplanową rolę męską powalczą Adam Woronowicz za "Kamerdynera", Janusz Gajos występujący w "Klerze" oraz Borys Szyc za "Zimną wojnę". Za role kobiece w tej samej kategorii nominowane zostały Gabriela Muskała za "7 uczuć", Aleksandra Konieczna za "Jak pies z kotem" oraz Agata Kulesza za "Zimną wojnę".

Na nagrodę za najlepsze zdjęcia mają szanse Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu "Ajka", Jakub Kijowski za "Fugę" oraz Łukasz Żal za "Zimną wojnę".

W kategorii najlepsza scenografia nominowani są Joanna Macha za "Eter", Zbigniew Dalecki i Paweł Jastrzębski za "Kamerdynera" oraz Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za "Zimną wojnę".

W kategorii najlepsza muzyka rywalizować ze sobą będą Filip Misek za "Fugę", Mikołaj Trzaska za "Kler" i Alexandre Desplat za "Prawdziwą historię".

W kategorii najlepszy montaż nominowani zostali Ewa Smal za "7 uczuć", Jarosław Kamiński za "Fugę", Milena Fiedler za "Kamerdynera", Andrzej Dąbrowski za film "Książę i dybuk" Maciej Pawliński za "Over the limit", Bartosz Karczyński za "Plan B" i Jarosław Kamiński, montażysta "Zimnej wojny".

O nagrodę za najlepszy dźwięk konkurować będą Bartosz Putkiewicz "Dywizjon 303. Historia Prawdziwa", Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński za "Kamerdynera" oraz Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za "Zimną wojnę".

Na nagrodę w kategorii odkrycie roku mają szanse: Paweł Maślona za reżyserię filmu "Atak paniki", Gabriela Muskała za scenariusz "Fugi" i Jagoda Szelc za reżyserię filmu "Wieża. Jasny dzień".

"1983" w reżyserii Agnieszki Holland, Agnieszki Smoczyńskiej, Olgi Chajdas i Kasi Adamik, "Rojst" Jana Holoubka oraz "Ślepnąc od świateł" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego będą konkurować o miano najlepszego filmowego serialu fabularnego.

Wśród filmów dokumentalnych docenione zostały "Over the limit" w reżyserii Marty Prus, "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery oraz Piotra Rosołowskiego i "Opera o Polsce" zrealizowana przez Piotra Stasika.

O tytuł najlepszego filmu europejskiego powalczą "Dogman" w reż. Matteo Garrone, "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa oraz "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reż. Martin McDonagha.

Najwięcej nominacji, bo aż 12 zdobyła "Zimna wojna", drugie miejsce pod względem ilości wskazań zajął film "Kamerdyner" (8 nominacji), "Kler" ma szansę na zwycięstwo w 6 kategoriach.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w 19 kategoriach. Do tegorocznego Konkursu Głównego zakwalifikowało się 56 polskich filmów, które spełniły regulaminowy warunek tygodniowej dystrybucji kinowej w 2018 roku. W kategorii najlepszy film dokumentalny członkowie Polskiej Akademii Filmowej wyłaniali nominowanych spośród 42 tytułów, zaś do tytułu najlepszego filmowego serialu fabularnego pretendowało 16 produkcji.

Głosami widzów przyznana zostanie nagroda publiczności. 7 marca poznamy laureata nagrody za osiągnięcia życia. Wręczenie Orłów odbędzie się 25 marca.

Nominacje odczytali zaproszeni goście, nominowani i laureaci Orłów z ubiegłych lat, m.in. reżyser Anna Kazejak, aktorki Roma Gąsiorowska i Agata Buzek, kompozytor Włodek Pawlik, scenograf Allan Starski, scenarzysta, reżyser i producent filmowy Janusz Zaorski.