Najważniejszą kinową premierą weekendu jest z pewnością dramat historyczny „Maria, królowa Szkotów" o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. Ciekawym i wyczekiwanym obrazem jest również „Złe wychowanie Cameron Post". Miłośnikom mocnych wrażeń polecić można thriller „Kartoteka 64". Niezwykłą opowieścią jest film „Ága", który rozgrywa się w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Na półce z lekką rozrywką znaleźć można „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3" oraz film przygodowy „O psie, który wrócił do domu".

Maria, królowa Szkotów

Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki. Maria utrzymywała, że tron Anglii należy się jej, uznając suwerenność Elżbiety. Zdrada, rebelia i spiski na obu tronach zmieniły bieg historii.

Gatunek: dramat historyczny
Reżyser: Josie Rourke
Aktorzy: Saoirse Ronan, Margot Robbie, Guy Rhys

Złe wychowanie Cameron Post

Cameron jest nastolatką, która po utracie rodziców w wypadku samochodowym, trafia pod opiekę bliskich krewnych. Rodzina dowiaduje się, że nastolatka ma intymną relację ze swoją przyjaciółką. W konserwatywnej rodzinie skutkuje to przymusowym wysłaniem do ośrodka terapii i reedukacji, gdzie niewłaściwie prowadząca się młodzież ma nauczyć się poprawnych ról i zachowań. W ośrodku Cameron znajduje pokrewne dusze, z którymi razem próbuje nie tylko przetrwać, ale też zawalczyć o prawo do życia według własnych przekonań.

Gatunek: dramat, romans
Reżyser: Desiree Akhavan
Aktorzy: Chloë Grace Moretz, Sasha Lane, Forrest Goodluck

Miszmasz czyli Kogel Mogel 3

Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes… W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy!

Gatunek: komedia, romans
Reżyser: Kordian Piwowarski
Aktorzy: Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn

Nienawiść, którą dajesz

Starr Carter nieustannie balansuje między dwoma światami: biedną, w przeważającej części czarną dzielnicą, w której mieszka a bogatą, w większości białą szkołą, do której uczęszcza. Chwiejna równowaga między tymi światami zostaje nieodwołalnie zakłócona, gdy Starr staje się świadkiem, jak policjant śmiertelnie rani jej najlepszego przyjaciela z dzieciństwa, Khalila. W obliczu presji ze strony społeczności, Starr musi odnaleźć swój własny głos i stanąć w obronie wszystkiego, co uważa za słuszne.

Gatunek: kryminał, dramat
Reżyser: George Tillman Jr.
Aktorzy: Amandla Stenberg, Regina Hall, Russell Hornsby

O psie, który wrócił do domu

Film na podstawie jednej z bestsellerowych książek W. Bruce’a Camerona. Poruszająca historia Belli, psa, który pokonał ponad 400 mil, by odnaleźć swego ukochanego właściciela.

Gatunek: familijny, przygodowy
Reżyser: Charles Martin Smith
Aktorzy: Ashley Judd, Barry Watson, Alexandra Shipp

Kartoteka 64

Przeżywający problemy osobiste komisarz Carl Mørck przystępuje do nierozwikłanej od lat sprawy tajemniczego zaginięcia prostytutki. W toku śledztwa odkrywa, że przypadek kobiety stanowi zaledwie fragment znacznie większej układanki, dotyczącej nadużyć najgorszego rodzaju. Takich, których geneza sięga pół wieku wstecz i które prawdopodobnie nadal mają miejsce. Nadużycia seksualne, medyczne eksperymenty, przemoc i gęstniejący mrok składają się na najtrudniejszą i jak dotąd najbardziej zawikłaną sprawą w dziejach Departamentu Q.

Gatunek: thriller
Reżyser: Christoffer Boe
Aktorzy: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Johanne Louise Schmidt

Ága

Nanook i Sedna żyją samotnie w lodowej krainie gdzieś na północy Jakucji - biel tutejszego śniegu wypala oczy, a mróz szczypie w policzki. Polując na renifery, łowiąc ryby i wyprawiając skóry, przeżyli wspólnie wiele lat, które - tak jak surowy klimat - odcisnęły piętno na ich zmęczonych, lecz szlachetnych twarzach. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági - córki, która przed laty opuściła rodziców. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Pytania te powracają, gdy do pary staruszków przyjeżdża na skuterze śnieżnym Chena - młody chłopak, który przyznaje, że widział Ágę w mieście - w leżącym nieopodal zupełnie obcym świecie.

Gatunek: dramat
Reżyser: Milko Lazarov
Aktorzy: Mikhail Aprosimov, Feodosia Ivanova, Sergei Egorov