Nowy ład światowy – to motyw przewodni tegorocznej odsłony Malta Festival Poznań. Będzie to odsłona wyjątkowa, bo impreza obchodzi jubileusz 25-lecia. Bogaty program obejmuje wiele aktywności teatralnych, muzycznych i filmowych. Na wyjątkowe wydarzenie zapowiada się opera „Czarodziejska góra”, dzieło powstałe specjalnie na Maltę. Całość reżyseruje aktor Andrzej Chyra, za muzykę odpowiada Paweł Mykietyn, libretto jest dziełem dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, a za scenografię odpowiada Mirosław Bałka. „Efekt z pewnością wzbudzi kontrowersje. Myślę, że żaden z miłośników >>Czarodziejskiej góry<< nie będzie usatysfakcjonowany, bo faktycznie trudno zawrzeć tyle treści w jednym spektaklu” – zdradził w jednym z wywiadów Chyra. Premiera 26 czerwca.
Z kolei dzień później jedna z największych muzycznych atrakcji, czyli koncert Michaela Nymana, i to za darmo. Kompozytor filmowy (pracował chociażby z Peterem Greenawayem i Jane Campion) wystąpił już na Malcie 20 lat temu, teraz, podobno zgodnie z jego marzeniem, zaprezentuje się wraz z zespołem nad jeziorem Malta. Wśród muzycznych wydarzeń festiwalu warto też zwrócić uwagę na dwa inne koncerty. 23 czerwca zaprezentuje się jeden z najciekawszych raperów młodego pokolenia z USA, Cakes Da Killa. A 12 czerwca zagra czeski kwartet elektropopowy Fiordmoss. Nie zabraknie też polskiego akcentu. Marcin Masecki wykona sonaty Beethovena (28.06). Na te koncerty też wstęp jest wolny.
Bogaty jest w tym roku program sztuk wizualnych. W nim warto zwrócić uwagę na projekt urodzonego w Bejrucie Rabiha Mroué. W „Trilogy: On Three Posters / The Inhabitants of Images / Pixelated Revolution” porusza m.in. problem rewolucji w Syrii. Natomiast Romeo Castellucci pokaże instalację/koncert inspirowany powieścią Thomasa Manna „Doktor Faustus”.
Szczegółowy program wydarzenia na Malta-Festival.pl.
Malta Festival | Poznań | 8–28.06