Jak poinformował PAP twórca i koordynator festiwalu Henryk Wichniewicz z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, uczestniczące w imprezie teatry tworzą młodzi ludzie, głównie ze szkół ponadgimnazjalnych, a także starszych klas gimnazjów. Prezentują oni spektakle autorskie, oparte na własnych scenariuszach, w których pokazują współczesną rzeczywistość, widzianą oczami młodych.
„Nie opierają się na literaturze, czy na dramacie klasycznym. Najczęściej są to ich własne, autorskie projekty. Niekiedy tworzą przedstawienie w oparciu o dramat współczesny, ale jest to ich własna interpretacja” – podkreślił Wichniewicz.
Do udziału w tegorocznej edycji zakwalifikowano 14 teatrów z całego kraju, w tym z Lublina, Kraśnika, Świdnika, Radomia, Jarosławia, Gorlic, Gryfina, Białej Podlaskiej, a także mniejszych miejscowości z woj. podlaskiego, zachodniopomorskiego i lubelskiego. Będzie też teatr z Ukrainy.
Jak zapewnił twórca imprezy, zakwalifikowane teatry prezentują „naprawdę wysoki poziom”. Do udziału w festiwalu zostały wybrane spośród około 30 teatrów, na podstawie, przesłanego wraz ze zgłoszeniem, nagrania własnego spektaklu.
Wśród nich znajdą się teatry znane publiczności m.in. ze sceny w Horyńcu Zdroju, gdzie uczestniczą w Biesiadzie Teatralnej - Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form.
W ciągu trzech dni festiwalu młodzież w pokazach konkursowych zaprezentuje się w różnych konwencjach teatralnych. Będzie można zobaczyć teatr cieni, monodram, teatr plastyki i ruchu, oparty na dźwięku, świetle i ruchu, bez użycia słowa.
Nagrodą główną są statuetki Otwartej Kurtyny (złota, srebrna i brązowa) dla najlepszych spektakli. Jury ma też możliwość przyznawania nagród indywidualnych m.in. dla najlepszego reżysera, scenarzysty, aktora, czy scenografa.
Oprócz statuetek laureaci otrzymają też nagrody finansowe.
W skład jury festiwalowego wejdą: Ziuta Zającówna - aktorka, reżyserka, wykładowca PWT w Krakowie; Agata Piotrowska-Mastalerz – aktorka, nauczycielka techniki mowy i emisji głosu w Warszawskiej Szkole Filmowej; Sławek Woźniak - animator kultury, teatrolog, nauczyciel, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie; Bogdan Słupczyński – aktor, reżyser i założyciel Cieszyńskiego Studia Teatralnego.
W ramach festiwalu każdego dnia po prezentacjach konkursowych przewidziano też pokazy spektakli gościnnych, w wykonaniu „dorosłych”, profesjonalnych teatrów. Będzie można zobaczyć „Letni Dzień” według Sławomira Mrożka, na który zaprosi Teatr BWA w Sanoku; monodram „Manifest” według Witkacego w wykonaniu Ziuty Zającówny i musical z udziałem około 100 osób „Fame – Sława”, który pokaże Akademia Aktorska ARTYSTA z Rzeszowa.
Atrakcją dla uczestników festiwalu będą warsztaty prowadzone przez jurorów, a także forum teatralne, w czasie którego wszystkie zespoły teatralne, reżyserzy, instruktorzy animatorzy oraz jurorzy będą dyskutować i omawiać pokazane spektakle.
Festiwal zakończy się w sobotni wieczór ogłoszeniem laureatów i wręczeniem nagród.