Pięć spektakli pokazanych zostanie podczas rozpoczynającego się w środę w Gdańsku Tygodnia Niemieckiego. Przedstawienia zaprezentują teatry z Bremy, Karlsruhe i Stuttgartu, będzie też jeden monodram. Przegląd organizuje Gdański Teatr Szekspirowski.

"To kolejny festiwal w ramach cyklu Teatry Europy. Po Tygodniach Brytyjskim, Flamandzkim, Gruzińskim i Rumuńskim przyszedł czas na Tydzień Niemiecki" – poinformowała rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz.

Podkreśliła, że oprócz spektakli w programie Tygodnia Niemieckiego, który potrwa do 26 października, są także koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty, a nawet wydarzenia z dziedziny biznesu, historii, ekonomii i polityki.

Die Bremer Shakespeare Company wystawi sztukę "Doktor Faustus" Christophera Marlowe’a (reż. Johanna Schall). Przedstawienie w wykonaniu teatru z Bremy to niemal cyrkowa burleska z klaunami i muzyką, z atmosferą rodem z berlińskich kabaretów lat 20. XX wieku.

Reklama

Pochodzący z tego samego niemieckiego miasta Theater Bremen pokaże w Gdańsku dramat Elfridy Jelinek "Die Schutzbeohlenen" (reż. Mirko Borscht). Laureatka literackiej Nagrody Nobla porusza w tej sztuce temat napływających do Europy uchodźców.

Kolejna propozycja teatralna podczas Tygodnia Niemieckiego to spektakl wpisujący się w nurt teatru dokumentalnego – "Stolpersteine" Badeńskiego Teatru Narodowego z Karlsruhe. Reżyser Hans-Werner Kroesinger oraz dramaturg Regine Dura, korzystając z archiwum teatru, odtwarzają proces dyskryminacji oraz systematycznego usuwania lewicowych i liberalnych artystów po 1933 roku.

Reklama

Podczas teatralnego przeglądu sztuk nie zabraknie propozycji dla dzieci. Będzie nią przedstawienie lalkowe "Jorinde un Joringel", na podstawie baśni braci Grimm, autorstwa Theater am Faden w Stuttgarcie.

"Śmierć myśliwego – opowieść o Hemingwayu" Rolfa Hochhutha to z kolei monodram, w którym wystąpi Torsten Muenchow. Sztuka próbuje rekonstruować ostatnie dni życia amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya przed jego samobójczą śmiercią 2 lipca 1961 roku w swoim domu w Ketchum w stanie Idaho (USA).

Pierwsze cztery sztuki pokazane zostaną w GTS, monodram zaś w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże.

W części muzycznej Tygodnia Niemieckiego wystąpi Sven Helbig, który wraz Chórem Kameralnym "441 Hz" z Gdańska wykona utwory ze swojej ostatniej płyty „I Eat The Sun And Drink The Rain”. Niemiecki muzyk komponuje utwory przeznaczone dla chóru i orkiestry, jednocześnie rozwijając solową karierę jako twórca muzyki elektronicznej. Na stałe współpracuje z Niemieckim Teatrem Narodowym w Weimarze, Uniwersytetem w Lipsku oraz Narodowym Uniwersytetem General San Martin w Buenos Aires.

Do miłośników muzyki klasycznej adresowane są koncerty Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu w Greifswaldzie oraz Orkiestry Policji Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Obie zagrają dwukrotnie - w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Jeden z koncertów w ramach programu muzycznego Tygodnia Niemieckiego odbędzie się też w Sopocie, w Dworku Sierakowskich. Swój najnowszy album "Keine Gefahr" zaprezentuje Dota Kehr (śpiew, gitara) w duecie z Janem Rohrbachem (gitara, keyboard).

W ramach Tygodnia Niemieckiego zaplanowano też wystawy, w tym ekspozycję zdjęć Olafa Schlote w Galerii GTS pt. "Transformacje". Fotografie artysty pokazują piękno codzienności i są dalekie od stylizacji z kolorowych magazynów. Uchwycone na fotografiach chwile pochodzą z podróży po Europie, jak i spacerów po zapomnianych ulicach Berlina i rodzinnej Bremy.

W kinowym programie Tygodnia Niemieckiego znajdą się m.in. pokazy "Feniksa" w reżyserii Christiana Petzolda, "Ci, którzy żyją i umierają" w reż. Barbary Albert i „Pina” Wima Wendersa oraz retrospektywa filmów Christopha Schlingensiefa. Projekcje odbywać się będą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Instytucie Kultury Miejskiej oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Współorganizatorem Tygodnia Niemieckiego jest Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Wydarzenie to stanowi bowiem część obchodów dwóch tegorocznych rocznic: 40-lecia Partnerstwa Gdańska i Bremy oraz 25-lecia podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską a Niemcami.